Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubiri casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubiri casco

Buna ziua as dori sa aflu daca se poate cum se calculeza si cum se ajunge la concluzia de dauna toatala la o masina in leasing de 4 ani a carei ultima valoare asigurata este de 15000 euro in anul 4, totodata care este suma pe care eu ca despagubit o voi obtine de la firma de lesing avand in vedere ca mai aveam 2 rate si achitam masina. si ce se intampla cu epava daca in contratul de leasing este specificat ca firma de leasing transfera epava obligatoriu in posesia utilizatorului.Masina in cauza a suferit un accident rutier.
Daca valoarea reparatiei depaseste suma asigurata (SA) atunci in mod sigur este dauna totala.Unele firme de leasing accepta dauna totala si daca valoarea repara tiei ajunge la 75% din SA la data evenimentului. In ce priveste suma pe care ar trebui sa o primiti de la firma de leasing ebine sa cititi in contractul de leasing, sau intrebati direct la ei,deoarece fiecare firma are conditiile ei.