Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare c.i.m.( pentru cresterea copilului)-reluare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare c.i.m.( pentru cresterea copilului)-reluare raporturi de munca

Buna ziua.
Am contractul de munca suspendat pe perioada concediului pentru cresterea copilului de pana la doi ani. Dupa 3 luni dupa ce am intrat in concediul de crestere copil fililala firmei in care lucram a fost desfiintata, firma mama fiind in insolventa, iar toti colegii mei au fost disponibilizati. Peste 1 luna mi se termina concediul. Ce trebuie sa fac in aceste conditii? Angajatorul trebuie sa imi ofere preavizul de 20 de zile conform noului Cod al Muncii? Sau disponibilizarea se aplica imediat?
Multumesc

Prin derogare de la prevederile Legii nr. 53/2003 Codul Muncii, cu modificarile si completarile ulterioare, in procedura simplificata, precum si in cazul intrarii in faliment in procedura generala, desfacerea contractelor individuale de munca ale personalului debitoarei se va face de urgenta, de catre lichidator, fara a fi necesara parcurgerea procedurii de concediere colectiva. Lichidatorul va acorda personalului concediat doar preavizul de 15 zile lucratoare - art.86 alin.6 din Legea nr.85/2006.