Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Nivel salarizare responsabil activitatea de audit ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Nivel salarizare responsabil activitatea de audit intern

Lege nr. 672/2002 din 19/12/2002 privind auditul public intern
Art. 2.- În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos se
definesc după cum urmează: a)audit public intern - activitatea funcţional
independentă şi obiectivă, care dă asigurări şi consiliere conducerii pentru
buna administrare a veniturilor şi cheltuielilor publice, perfecţionând
activităţile entităţii publice; ajută entitatea publică să îşi îndeplinească
obiectivele printr-o abordare sistematică şi metodică, care evaluează şi
îmbunătăţeşte eficienţa şi eficacitatea sistemului de conducere bazat pe
gestiunea riscului, a controlului şi a proceselor de administrare;
Art. 10.- (1)Compartimentul de audit public intern se constituie în subordinea
directă a conducerii entităţii publice şi, prin atribuţiile sale, nu trebuie să
fie implicat în elaborarea procedurilor de control intern şi în desfăşurarea
activităţilor supuse auditului public intern.
(3)Conducătorul compartimentului de audit public intern este responsabil
pentru organizarea şi desfăşurarea activităţilor de audit.

Ordin nr. 38/2003 din 15/01/2003 pentru aprobarea Normelor generale privind
exercitarea activităţii de audit public intern
Responsabil |Postul de nivel cel mai inalt in cadrul unei entitati, |
|pentru |responsabil de activitatea de audit intern. In cazul in care |
|auditul |activitatile de audit intern sunt incredintate unor prestatori |
|intern |de servicii externe, responsabilul auditului intern si persoana |
| |insarcinata cu supravegherea executarii contractului de servicii|
| |si de asigurare a calitatii ansamblului acestor activitati, |
| |raspund de activitatea de audit intern si de urmarirea |
| |rezultatelor misiunii.

Ordin nr. 1267/2000
din 21/09/2000

pentru aprobarea Normelor minimale de audit intern (Cadrul general)
ªeful executiv al auditului intern - poziţie superioară în cadrul entităţii; răspunde pentru activităţile de audit intern. În activitatea tradiţională de audit intern acesta ar fi director de audit intern. În cazul în care activităţile de audit intern sunt obţinute de la furnizori externi de servicii, şeful executiv al auditului este persoana responsabilă cu supravegherea contractului, asigurarea calităţii acestor activităţi, raportarea către consiliul de administraţie privind activităţile de audit intern şi urmărirea rezultatelor angajamentelor.
Termenul se poate asimila cu titluri cum ar fi: auditor intern general, şeful auditului intern, inspector general de audit intern, auditor intern.

Lege nr. 31/1990
din 16/11/1990

privind societăţile comerciale

Art. 160. - (1) Situaţiile financiare ale societăţilor comerciale supuse obligaţiei legale de auditare vor fi auditate de către auditori financiari persoane fizice sau persoane juridice -, în condiţiile prevăzute de lege.
(11) Societăţile pe acţiuni care optează, în temeiul art. 153, pentru sistemul dualist de administrare sunt supuse auditului financiar.
(12) Societăţile pe acţiuni ale căror situaţii financiare sunt supuse auditului financiar, potrivit legii sau opţiunii, în acest sens, a acţionarilor pot să nu aplice prevederile art. 159 alin. (1), hotărârea în acest sens fiind luată de adunarea generală a acţionarilor.
(2) Societăţile comerciale ale căror situaţii financiare anuale sunt supuse auditului financiar, potrivit legii sau hotărârii acţionarilor, vor organiza auditul intern potrivit normelor elaborate de Camera Auditorilor Financiari din România.
(3) La societăţile comerciale ale căror situaţii financiare anuale nu sunt supuse, potrivit legii, auditului financiar, adunarea generală ordinară a acţionarilor va hotărî contractarea auditului financiar sau numirea cenzorilor, după caz.

Ordonanţă de urgenţă nr. 75/1999
din 01/06/1999

privind activitatea de audit financiar

Art. 23. - Responsabilii pentru organizarea activităţii de audit intern, coordonarea lucrărilor/angajamentelor şi semnarea rapoartelor de audit intern trebuie să aibă calitatea de auditor financiar.

Si intrebarea era ca...???
Nivelul de salarizare actual este si sub nivelul unui sef de birou.
Este singurul post pentru care se cere calitatea de auditor financiar , si consider ca nivelul de incadrare ar trebui sa fie cel putin de director executiv. Dar legiuitorii nostri s-au multumit sa spuna in glosarul de termeni al OMFP 38/2003 ca responsabilul cu activitatea de audit intern este postul cel mai inalt din unitate.
- As avea sanse in instanta sa cistig diferenta de salariu?