Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sotul supravietuitor are dreptul la mostenirile ,,primite'' de sotia decedata???

In aceeasi casa locuiesc 2 familii: bunicii (din partea mamei), parintii si cei 2 copi majorii, casa apartinand bunicilor. Mama (fata bunicilor) moare. Nu se dezbate succesiunea. La interval de 6 luni moare bunicul. Iar nu se dezbate succesiunea.La aproape 2 ani, tatal (sotul supravietuitor) aduce in casa o amanta, isi goneste copiii si o terorizeaza pe bunica (soacra lui) de aproape 80 de ani. El, sot supravietuitor are dreptul de a veni la succesiune pentru partea de casa din partea bunicului, avand in vedere ca la data decesului sotiei, bunicul (tatal sotiei) inca traia? Si daca da, asta inseamna ca daca sotia decedata mai ,,primeste'' mosteniri peste 5 ani, el vine la mostenire impreuna cu copiii?
Va multumesc
Sotul supravietuitor, va avea dreptul la mostenire dupa sotia sa doar la bunurle obtinute impreuna cu aceasta, nu ce mosteneste sotia de la parinti, dar pentru ca mama d.-str. a decedat inaintea tatalui sau- bunicul matern-, d-stra, veniti prin reprezentare si culegeti in urma succesiunilor succesive, cota ce va revine , in urma deschiderii succesiunii dupa mama si dupa bunicul matern. Deschideti succesiunile, mergeti cu bunica si celalalt frate sau sora, la un notar si scapati de chin! Puteti sa vorbiti cu bunica sa renunte la partea ei dupa sot si dupa fiica in favoarea d-stra. si a fratelui.
avocattop a scris:

Sotul supravietuitor, va avea dreptul la mostenire dupa sotia sa doar la bunurle obtinute impreuna cu aceasta, nu ce mosteneste sotia de la parinti, dar pentru ca mama d.-str. a decedat inaintea tatalui sau- bunicul matern-, d-stra, veniti prin reprezentare si culegeti in urma succesiunilor succesive, cota ce va revine , in urma deschiderii succesiunii dupa mama si dupa bunicul matern. Deschideti succesiunile, mergeti cu bunica si celalalt frate sau sora, la un notar si scapati de chin! Puteti sa vorbiti cu bunica sa renunte la partea ei dupa sot si dupa fiica in favoarea d-stra. si a fratelui.

In primul rand, nu stiu de unde reiese ca doamna CRISTINA ar fi unul dintre copii; poate da, poate nu.
Sublinierea imi apartine, pentru ca nu inteleg: unde scrie in lege ca bunurile mostenite de unul dintre soti nu fac parte din masa succesorala?
Motivul pentru care tatal nu are niciun drept e ca... sotia nu a apucat sa mosteneasca din acel bun. Daca ar fi apucat, ar fi mostenit si din el.

Doamna, recomand o actiune in evacuare cu dezbaterea concomitenta a succesiunilor. Sa fie el sanatos cu amanta sau nu, dar l-as da afara.
Multumesc tuturor pentru raspunsurile date si in mod special dnei. avocat Romascanu. Si dupa cunostintele si logica mea, asa ar fi trebuit sa stea lucrurile, insa atunci cand ti se confirma din partea unei persoane specializate pe domeniu, este mult mai incurajator sa pornesti la drum. Multumesc inca o data tuturor pentru interes.