Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA achizitie intracomunitara
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA achizitie intracomunitara

Am un PFA la norma de venit NEPLATITOR de TVA. E inregistrat in scopuri de TVA (am primit al doilea CUI cu prefixul RO) si inscris in ROI deoarece prestez servicii intracomunitare.

Inca nu imi este clar ce se intampla cu TVA-ul la achizitii produse intracomunitare. In final TVA-ul se plateste sau nu? Logic da, ca altfel toata lumea ar cumpara din strainatate.

Sa zicem ca vreau sa cumpar niste aparatura electronica (de exemplu in valoare de 1000 euro) si primesc o factura fara TVA. Ce se intampla apoi? Unde platesc TVA?
Nota: aparatura o pot cumpara si din Romania dar ma gandesc ca poate scap de TVA.

vladonne, utilizator
titlul VI - taxa pe valoare adaugata este opozabil tuturor persoanelor impozabile, in acelasi mod, indiferent ca acestea sunt PFA-uri, II-uri, SRL-uri, etc etc
apreciez sinceritatea dvs. si modestia cu care v-ati recunoscut greseala.
mult succes pe mai departe!
xerxes, multumesc de raspuns. Dar mai am o nelamurire referitoare la pragul de 10mii euro.
Am gasit o lege care zice:
Art. 126, alin. 4 prevede că nu sunt considerate operaţiuni impozabile în România achiziţiile intracomunitare de bunuri care îndeplinesc următoarele condiţii: valoarea totală a achiziţiilor intracomunitare nu depăşeşte pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depăşit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro.

Daca nu-l depasesc tot platesc TVA prin formularul 301?

vladonne, utilizator
nu, dar platiti tva in statul furnizorului si nu veti comunica acestuia codul de tva intracomnunitar obtinut.