Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legislatia privind societatile comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legislatia privind societatile comerciale

Buna ziua, as vrea sa stiu daca este posibil sa deschid o firma cu domiciliul in Romania care sa poata lucra in domeniul constructiilor in Franta? Daca este posibil unde trbuie sa ma adresez si ce documente sunt necesare? Va multumesc.
Buna ziua
1. puteti deschide o firma cu sediul social in Romania si cu activitate .....si.... in strainatate.
2. pentru a putea lucra in cadrul uniunii europene trebuie sa aveti obtinute formulare E101 pentru fiecare angajat detasa.
de infiintat firma e relativ simplu
va adresati Oficiului Registrului Comertului sau la firme specializate si se rezolva.
Pentru detasarea salariatilor e mai greu pentru ca trebuiesc indeplinite anumite conditii.
- vechime cel putin 4 luni
- cifra de afaceri in domeniu
- salariatii detasati sa aiba cel putin 0 luna in cadrul firmei
- sa existe contracte in derulare pe teritoriul Romaniei in acelasi domeniu ca cel in care veti presta in strainatate
- nu puteti detatsa decat maxim 50 % dintre salariati, iar cei ramasi sa nu fie secretari si contabili
pentru formularul E 101 va adresati Casei Nationale de Asigurari Sociale Bucuresti
Mai nou acest formular se chiama "A1"
=D>Va multumesc pentru raspunsul d-voastra. Stiam ceva de vestitul formular dar cum pot sa am activitate comerciala in Romania pe o perioadade 4 luni cand noi rezidam in Franta?! Si cu beneficiu... Pacat ca nu pot face nimic. In orice caz va multumesc ptr promptitudinea raspunsului d-voastra. Daca intre timp mai stiti o solutie legala...O sear buna va
infiintati SRL in ROMANIA dar in FRANTA deschideti sucursala sau reprezentanta cu salariatii din FRANTA ca sa realizati venituri:)) , ca firma nou infiintata nu obtineti formularul E101 in Romania.