Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale legislatia privind societatile comerciale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

legislatia privind societatile comerciale

Buna ziua, as vrea sa stiu daca este posibil sa deschid o firma cu domiciliul in Romania care sa poata lucra in domeniul constructiilor in Franta? Daca este posibil unde trbuie sa ma adresez si ce documente sunt necesare? Va multumesc.
Interesant, dar care este diferenta intre sucursala si reprezentanta? Ptr ca nu vreau sa platesc impozite in Franta . Avem deja o firma din 2008 si impozitele catre statul francez sunt enorme in jur de 50%X-(. Si sa nu mai spun ce cotizatii ptr salariati... La fiecare trimestru trebuie dat un salar(1500) de aceea cum avem muncitori romani am vrea sa schimbam si sa declaram in Romania. Poate ne revine mai ieftin.;)
nu am inteles nimic din ce a scris doradragan
chestia este sa scapi de impozitile pe salarii din tara respectiva
si singura forma este cea cu formularul E101
Da se pare ca aceasta este singura solutie. Ca sa fii in regula in Franta trebuie sa dovedesti plata cotizatiilor salariale in Ro. Asa ca singura solutie E101 sau mai nou A3 cred. Asta este...in orice caz va multumesc ptr ajutor.
Din pacate, conditiile pentru fi permisa detasarea de muncitori sunt restrictive si va fi dificil sa le intruniti.
Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa incercati.

De regula, firmele declara doar cativa salariati si restul lucreaza tot la negru.
Chiar daca reusiti, detasarea se face pe o perioada limitata- max un an, parca.
Ulterior, este obligatorie plata asigurarilor exact ca in statul respectiv.

Alberto Kurtyan