Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... retinere din salariu cand angajatul este in concediu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

retinere din salariu cand angajatul este in concediu medical

buna ziua,

avem un angajat in concediu medical, i se poate face retinerea din salariu de 33% cf deciziei de executare silita primita?
Eu zic ca nu. Ptr ca este o suspedare de drept a CIM ceea ce are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a drepturilor de natura salariala de catre angajator. in concediu medical primeste o indemnizatie.
banca solicita din partea societattii adresa scrisa in care sa specificam cf carei legi nu i s-a facut retinerea din salariu
Art.409 alin.4 C.proc.civ .:
Ajutoarele pentru incapacitate temporara de munca, compensatia acordata salariatilor in caz de desfacere a contractului individual de munca pe baza oricaror dispozitii legale, precum si sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, nu pot fi urmarite decat pentru sume datorate cu titlu de obligatie de intretinere si despagubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vatamari corporale, daca legea nu dispune altfel.
multumesc frumos de ajutor!