Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare locuinte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare locuinte

buna ziua,ptr asigurarea obligatorie care este termenul limita si valoarea ptr un apartament cu 2 camere? va rog!
raza23 a scris:

multumesc ptr raspuns dar cred ca nu am depasit termenul suntem in mai 2011

Sa precizam:
1.Politele obligatorii, se incheie deja, la valoarea de 20000E pentru prima de 20E/an, in cazul apartamentelor din bloc si caselor din beton/caramida/bca.
2.Termenul limita pana la care se pot incheia, fara a se amenda proprietarii care nu si-au incheiat-o, este 15 iulie 2011.
3.Obligatia asigurarii este acoperita si de incheierea unei polite facultative, care sa aiba acoperite riscurile dezastrului natural , cel putin in limita politei obligatorii(20000E)si care au avantajul ca pot acoperi si riscuri cu grad mai mare de periculozitate/producere (incendiu, furtuna, lovire corpuri,etc) Este mai recomandabila o astfel de polita, macar pentru faptul ca puteti asigura locuinta la o valoare rezonabila(ce mai reprezinta 20000E azi?)
Asigurarea obligatorie este in vigoare din 2010, dar amenzile pt lipsa ei incep de la 15 iulie. Pretul unei polite obligatorii este de 20 de euro pt locuintele tip A, (care insa nu se asigura decat la 20000 euro) cele care sunt construite din caramida sau beton si de numai 10 euro pt cele construite din chirpici, lemn sau pamant ( paianta ) si care se asigura la 10000 euro. Recomandabil este sa incheiati o polita facultativa care sa cuprinda si cele trei riscuri de dezastre si puteti asigura locuinta la o suma reala si aveti asigurate si multe alte riscuri a caror frecventa de producere este mult mai mare decat cele trei riscuri obligatorii.
Adrian.Tudor a scris:

Asigurarea obligatorie este in vigoare din 2010, dar amenzile pt lipsa ei incep de la 15 iulie. Pretul unei polite obligatorii este de 20 de euro pt locuintele tip A, (care insa nu se asigura decat la 20000 euro) cele care sunt construite din caramida sau beton si de numai 10 euro pt cele construite din chirpici, lemn sau pamant ( paianta ) si care se asigura la 10000 euro. Recomandabil este sa incheiati o polita facultativa care sa cuprinda si cele trei riscuri de dezastre si puteti asigura locuinta la o suma reala si aveti asigurate si multe alte riscuri a caror frecventa de producere este mult mai mare decat cele trei riscuri obligatorii.

Dar intrebarea ar fi, cam cat ar costa o polita facultativa care sa acopere si cele 3 riscuri (inundatii, cutremure, alunecari de teren) ?. Multumesc
Politele facultative costa in functie de valoare dorita de dumneavoastra pentru a fi asigurata, se pleaca de la 20 000euroi in sus, si de riscurile suplimentare pe care doriti sa le introduceti.
Contactati un agent de asigurari, stati de vorba cu el, va introduce in program aceste aspecte, in functie de dorintele dumneavoastra si va scoate o oferta.