Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 5%

De la o PF inregistrata platitor TVA poate un ONG sa achizitioneze un imobil cu TVA 5%?
Va multumesc. Locuintele ( doua vor sa cumpere ) sunt pentru case de copii. Acum dupa ce am inteles eu aplic cota redusa doar la o locuinta cealalta fiind cu 24%. Este corect?

Va multumesc
nu exista un numar maxim de locuinte in cazul dvs, deci se pot factura ambele aplicand cota redusa.
numai pentru lit. c) se aplica 5% pentru o singura locuinta.