Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj cu intelegere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj cu intelegere

Cei doi au divortat cu intelegere. Vor un partaj la fel. Detin:
1 apartament evaluat(lista la notar) 30500E
1 logan in rate achitat 6000E
Vor ca apartamentul sa-l ia sotia iar sotul sa preia masina si contractul desigur.
Daca merg la tribunal ce costuri implica aceasta? Sau poate la notar?- nu-i mai scump?
De acord, se poate... Din pacate, stiu si cum, am vazut tranzactii si consfintite in hotarari definitive de... mi s-a facut parul maciuca!
Ideea era sa intrebe, nu sa ia unul!
Daca insa una din parti are avocat si cealalta nu, gasesti alte minunatii in tranzactii! :slap: Nu am inteles instantele cum de le-au consfintit, serios... minunatii ale logicii si dreptului... Adevarate minuni ale lumii...

Oricum, sa intrebe nu e mare lucru... si apoi poate decide daca vrea, daca nu, daca si in ce masura fac ei singurei o tranzactie...
Stimate justitiabil, tranzactia se poate incheia si la notar, insa va trebui sa treceti prin instanta , deoarece va trebui consfiintita de catre aceasta si , printr-o hotarare de expedient, urmeaza a se consfiintii nvoiala partilor.
Privitor la valoarea data imobilului, in speta pot spune ca fiecare se incadreaza in functie de mai multe criterii, insa aici, la notar platiti taxa la valoarea imobilului, pe care notarul o fixeaza, in functie de zona in care se afla imobilul si onorariul notarului, care de multe ori este cat valoarea taxei imobilului plus timbrul fiscal, deci, daca dispuneti de bani, mergeti si la notar...
In instanta, taxa de timbru este de 19 ron si timbrul fiscal de 0,3 ron. taxa de 39 ron este cea de divort.Aceasta taxa se plateste n contul judecatoriei unde se situeaza imobilul.
Privitor la automobil, cumparat in rate, contractul fiind de lesing, stiind bne ca nu sunteti proprietari decat dupa ce ati achitat toate obligatiile, veti putea intelege cine sa preia celelalte debite, insa dupa parerea mea este bine sa apelati totusi la un avocat pentru redactarea acelei tranzactii, deoarece instanta va va cere in scris tranzactia, pe care o veti semna in fata presedintelui de complet.
Onorariul avocatului poate fi mai mic, acum depinde de fiecare.:O
Daca este incheiata la notar nu mai trebuie sa treaca prin instanta.
Problema este ca o vor mai ieftin. Mai ieftin e in instanta.
partajul de bunuri comune se face la instanta.poti sa faci tranzactie la instanta si sa impartiti bunurile.te adresezi unui avocat pentru a face actiunea si tranzactia
carmenmur a scris:

partajul de bunuri comune se face la instanta.poti sa faci tranzactie la instanta si sa impartiti bunurile.te adresezi unui avocat pentru a face actiunea si tranzactia

Partajul se poate face si la notar, nu numai la instanta. Si apoi, nu este obligatoriu sa se adreseze unui avocat.

Chiar nu inteleg .. nu se citesc raspunsurile anterioare :-/