Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de proprietate acoperis bloc
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de proprietate acoperis bloc

Am si eu o nelamurire.Locuiesc la et.4, in anul 2008 am acoperit partea mea de apartament, fara ca vecinii sau asociatia de proprietari sa contribuie cu nimic. Cum as putea sa obtin act de proprietate pentru acest acoperis?
Multumesc!
Păi şi un contract de vânzare-cumpărare nu este un acord?
Nu, este un contract de vanzare - cumparare si poate imi dati si mie exemple ca sa mi le pot corecta, ca nu toti suntem perfecti!:((
ContSters202274, utilizator
Cristea Marina a scris:

daca aveti documente si va grabiti sa nu se prescrie puteti sa va indreptati impotriva asociatiei ca sa va recuperati suma de bani data pe reparatie.

Asociatia de proprietari nu are autoritatea sa dispuna executarea de reparatii partiale la parti comune constructii din imobil
Executarea hidroizolatiei acoperisului la imobil reprezinta operatie costisitoare,
care trebuie sa fie dispusa prin hotarare a adunarii generale ,care va include in bugetul de venituri si cheltuieli sursa si modalitatea de finantare executie
Art 37 din L nr 230/2007 Pentru lucrarile privind proprietatea comuna,
administratorul,tinand seama de pret,durata de executie si calitate,supune spre analiza ,selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari ofertele operatorilor economici care satisfac cerintele,in vederea executarii lucrarilor,conform legislatiei in vigoare

Asociatia de proprietari ,legal nu poate introduce la plata o lucrare reparatii parti comune ,daca aceasta nu detine garantie -garantie care nu se acorda pentru lucrari partiale acoperis
Asociatia de proprietari poate dispune si reparatii partiale la partile comune, tocmai din lipsa de bani si pentru ca lucrarile sunt foarte costisitoare doar nu o sa se refaca tot acoperisul daca numai intr-o parte este stricat. Sau invers asteptam sa-i ploua omului in cap dar nu reparam pentru ca nu s-a stricat tot acoperisul?
Si cine interzice ca daca faci o lucrare pe jumatate din acoperis nu poti da garantie sau daca o face proprietarul pe banii lui nu mai obtine garantie?
Hai sa lamurim ceva: proprietarul de la etajul 4 nu isi poate repara singur acoperisul deoarece are nevoie de multe aprobari care nu se dau pt persoane fizice.De unde ideea ca daca repar acoperisul pot deveni proprietar?Ce?Daca eu asfaltez Calea Victoriei pot cere Primariei act de proprietate pe ea?Sunt curios de ce vreti sa deveniti proprietara pe o portiune de acoperis?Ce sa faceti cu ea?:happy: