Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ascultarea telefoanelor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ascultarea telefoanelor

este legal sa mi se asculte telefonul de serviciu? ce se poate face cind ti se asculta telefonul si esti amenintat ca ti se fac publice convorbirile?

Interceptarea convorbirilor telefonice se face in condiții expres prevăzute de lege!
B-)
si daca aceste conditii sunt incalcate, inclusiv prin patrunderea ilegala in firma unde lucrez si instalarea de dispozitive de ascultare?
cred ca sotul va banuieste de infidelitate situatie in care mai mult ca sigur ca sunt foarte mari tensiuni in casa asa ca ar fi indicat sa va ganditi la un posibil divort.
ori ii recapatati increderea ori......
nu este legal cum procedeaza si daca aveti probe puteti sa-i depuneti plangere penala.
Din Codul Penal

Violarea secretului corespondentei

Art. 195. - Deschiderea unei corespondente adresate altuia ori interceptarea unei convorbiri sau comunicari efectuate prin telefon, telegraf sau prin alte mijloace de transmitere la distanta, fara drept, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.

Daca interceptarea o face proprietarul telefonului (angajatorul), discutia e mai complicata, pentru ca el poate avea un drept daca v-a comunicat acest lucru sau se deduce din conditiile de munca (de exemplu call-centerurile). Puteti depune plangere penala.