Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen de contestaþie a unei sancþiuni disciplinare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen de contestaþie a unei sancþiuni disciplinare

Care este termenul în care o sancţiune disciplinară poate să fie contestată la tribunal ? Pun această întrebare deoarece în Codul muncii la art.283 al.1 litera "a" este prevăzut un termen de 30 de zile iar în Lg.62/2011 în art.211 se prevede un termen de 45 de zile.
Acela de 30 zile.
45 zile, termenul prevazut in legea 211 / 2011.
In opinia mea, legea 211 / 2011 a abrogat tacit prevederea din codul muncii care prevedea termenul de 30 de zile.
Totusi, ca sa nu va fie respinsa ca tardiva contestatia, si ca sa evitati discutiile de genul "care lege e mai tare", incercati sa depuneti in 30 de zile.
Daca depasiti cele 30 de zile, studiati putin "abrogarea tacita", ca sa stiti cum trebuie convins judecatorul ca ati contestat in termen.
----
later edit: la ce data a fost comunicata decizia de sanctionare? Dupa sau inainte de intrarea in vigoare a legii 211?;)
smeagull, utilizator
Se poate sa aflam si parerea unui moderator?
Situatia este foarte dificila pentru angajator in primul rand, care trebuie sa prevada in decizia de sanctionare termenul exact in care aceasta poate fi contestata, precum si instanta competenta (intrucat si cu privire la competenta cele doua acte normative contin prevederi diferite )
Opinia lui @freeelis, aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Dorutza a scris:

Se poate sa aflam si parerea unui moderator?
Situatia este foarte dificila pentru angajator in primul rand, care trebuie sa prevada in decizia de sanctionare termenul exact in care aceasta poate fi contestata, precum si instanta competenta (intrucat si cu privire la competenta cele doua acte normative contin prevederi diferite )

Reiterez opinia, postata pe acel topic aratat de colegul nostru @ smeagull, ca art.211 lit.a din Legea nr.62/2011 a abrogat tacit sau implicit numai prevederile art.283 alin.1 lit.a C.mun.

Referitor la termenul de contestatie al deciziei de sanctionare parerea mea este ca a ramas neschimbat fiind cel prevazut in art.283 alin.1 lit. b C.mun., si anume : în termen de 30 de zile calendaristice de la data în care s-a comunicat decizia de sancţionare disciplinară.