Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general delaratia 394
Discuție deschisă în Contabilitate în general

delaratia 394

la un magazin online neplat5itor de tva se depune declaratia 394?

multumesc,
Potrivit formularului 394 se declara urmatoarele:
- operatiunile impozabile cu cota de 9% sau 19%, realizate pe teritoriul national, cu alte persoane impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania, pentru care au fost emise facturi, inclusiv facturile emise pentru avansuri;
- operatiunile cu TVA nedeductibil;
- operatiunile inscrise in facturile care au fost emise pentru vanzarile cu amanuntul, vanzari care se inregistreaza in contabilitate pe baza raportului zilnic.

Nu se declara urmatoarele :
- livrarile/achizitiile pentru care s-a emis bon fiscal dar nu s-a emis factura;
- operatiunile cu persoane neinregistrate in scopuri de TVA in Romania;
- operatiunile inscrise in facturile emise prin autofacturare;
- operatiunile pentru care se aplica taxarea inversa.

in concluzie, tot nu am inteles...

daca sunt neplatitor , mai depun declaratia 394?

multumesc foarte mult,
neplatitorii de TVA nu depun 394.