Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... confiscare casa in 1959 pt detinere de aur. Sanse ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

confiscare casa in 1959 pt detinere de aur. Sanse retrocedare?

cunosc pe cineva a carui matusa a fost condamnata in 1959 la 7 ani inchisoare in baza legii 284 din 1947 (pentru detinere si trafic de aur). Totodata, in baza art. 25 cod penal valabil atunci (cel din 1948) i s-a confiscat, pe langa aurul respectiv (cocosei, de fapt) )si casa. Cunostintei mele, care a depus notificare in baza legii 10 pentru casa confiscata i s-a cerut "dovada preluarii abuzive". Intrebarea mea catre dumneavoastra este cam in ce ar putea sa conste o asemenea dovada. Are sentinta de condamnare si confiscare, are legea 284/1947, are legea 591/2004 care declara abuziva preluarea de catre stat a aurului (nu si a casei) conform legii 284/1947. Va multumesc anticipat.
scrie pe agnesanastase@gmail.com