avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... confiscare casa in 1959 pt detinere de aur. Sanse ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

confiscare casa in 1959 pt detinere de aur. Sanse retrocedare?

cunosc pe cineva a carui matusa a fost condamnata in 1959 la 7 ani inchisoare in baza legii 284 din 1947 (pentru detinere si trafic de aur). Totodata, in baza art. 25 cod penal valabil atunci (cel din 1948) i s-a confiscat, pe langa aurul respectiv (cocosei, de fapt) )si casa. Cunostintei mele, care a depus notificare in baza legii 10 pentru casa confiscata i s-a cerut "dovada preluarii abuzive". Intrebarea mea catre dumneavoastra este cam in ce ar putea sa conste o asemenea dovada. Are sentinta de condamnare si confiscare, are legea 284/1947, are legea 591/2004 care declara abuziva preluarea de catre stat a aurului (nu si a casei) conform legii 284/1947. Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: senga , utilizator 19:00, 8 Septembrie 2009
scrie pe agnesanastase@gmail.com

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum recuperez valuta confiscata de comunisti ? Lumiflorea Lumiflorea in 1950 comunistii mi-au confiscat valuta pe care azi incerc s-o recuperez. Exista o lege pe care ma pot baza pentru a cere restituirea valutei confiscate ? ... (vezi toată discuția)
Motivare in drept rolex rolex O persoana a fost condamnata in 1956 la 10 ani temnita grea si confiscarea totala a averii pentru activitati contra clasei muncitoare. In anul 2002 Curtea ... (vezi toată discuția)
Confiscare monede de aur in mod abuziv diana58 diana58 Doresc o opinie pentru cazul urmator: in urma unei sentinte pronuntate de judecatorie in 2004 mi se respinge cererea de restituire a unor monede de aur ... (vezi toată discuția)