Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Proiectul legii de modificare a Statutului ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Proiectul legii de modificare a Statutului functionarilor publici

In prezent, se afla in dezbatere, la Camera Deputatilor( dupa ce Senatul a respins proiectul), proiectul legii de modificare a legii nr. 188/1999
La art. 58, apar modificari, care suna cam asa :
"Art.58
(1) Concursul pentru ocuparea functiilor publice vacante, din cadrul autoritatilor si institutiilor publice este organizat, in conditiile legii, astfel:
a) de catre comisia prevazuta la art. 18 alin. (1) pentru inaltii functionari publici. Secretariatul tehnic al comisiei se asigura de ANFP.
b) de catre ANFP pentru ocuparea functiilor publice de conducere, generale si specifice, cu exceptia celor de secretar uat, sef serviciu si sef birou si asimilate acestora
c) de autoritatile si institutiile publice, pentru ocuparea functiilor publice vacante, altele decat cele prevazute la lit. b)."
Si intrebarea e...concursul pentru ocuparea functiilor publice de conducere de secretar uat, sef serviciu si sef birou, cine il organizeaza? nici anfp (ca-s exceptate, nici aut si inst publice, ca astea organizeaza "altele decat cele prevazute la lit. b) ":)) :)) :))
Ma gandeam eu...Va multumim d.na Gabriela!:vishenka: