Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Denuntare unilaterala abonament telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Denuntare unilaterala abonament telefonie mobila

Buna ziua,

Am notificat orange in legatura cu denuntarea unilaterala a contractului. Ei m-au anuntat ca trebuie sa platesc abonamentul pana la sfarsitul contractului, in conditiile in care Coduyl Consumului prevede clar ca am posibilitatea de denuntare. Daca platesc abonamentul pana la sfarsit, ce interes am sa denunt? in mod evident este un abuz.
Aveti spete pe asa ceva?
jocandi causa a scris:

Legea 296/2004 privind Codul Consumului, Art. 84. - Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi, în cazurile prevăzute de lege, aceasta fiind considerată nulă de drept. Drepturile părţilor referitoare la o justă despăgubire nu vor fi afectate în cazul denunţării unilaterale.

Nu textele de lege enuntate de dvs se aplica ci cel de mai sus. Justa despagubire se refera la obligatia consumatorului de a plati serviciile oferite gratuit de catre furnizor ( de exemplu telefoane la preturi promotionale) in niciun caz de plata seriviciilor pana la sfarsitul contractului. O astfel de clauza faca practic atat de oneroasa situatia consumatorului incat nu poate recurge la denuntarea unilaterala, pentru ca ar fi obligat sa plateasca valoarea contractului pana la sfarsit, fara sa primeasca serviciile pentru care plateste.
Mi se pare lipsita de orice echivoc interpretarea ca o astfel de clauza penala cum au operatorii de telefonie este nula de drept. Existenta ei ii face si pasibili de o amenda din partea ANPC.

D-le consilier juridic, legea amintita de d-voastra spune clar: Nu se poate anulat sau restrans dreptul de reziliere sau denuntare. Prin ce clauza a fost anulat sau restrans unul din aceste 2 drepturi? Si chiar daca a fost anulat sau ingradit acest drept clauza este nula.
Nu puteti prin lege sa reziliati (rezilierea este exprimarea vointei de a inceta un contract la neexecutarea culpabila, dupa cum singur ati si spus)
Denuntarea contractului se poate face in conditiile legii care este tot pentru protectia consumatorului (vezi ordonanta)
Denuntarea unilaterala se poate face doar in conditiile legii care prevede termenele si modalitatile. Aveti alte prevederi care spun altceva?

Daca legea nu va permite sa reziliati sau sa denuntati contractul, de ce sa fie obligat prestatorul sa accepte vointa muschiului d-voastra de a inceta contractul? In baza carei legi?
Unde scrie in lege "consumatorul are dreptul de a cere incheierea contractului oricand vrea muschiul consumatorului?"
Daca puteti sa imi numiti aceasta prevedere va raman indatorat.

Trebuie sa va respectati obligatiile asumate prin contract si anume pe intreaga perioada sa platiti, iar prestatorul sa va livreze.
D-le kuser,
Ori nu vreti sa intelegeti, ori sunteti rau intentionat.
Unde am spus eu ca vreau sa reziliez d-le? Am zis de denuntare unilaterala.
Am zis sau nu? Atunci? Ce-mi tot vorbiti de reziliere?
Nu am voie sa denunt unilateral contractul? Ia mai cititi de cateva sute de ori articolul citat de mine, poate il si intelegeti.
Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi

Asadar fie am dreptul de denuntare permis de contract, adica neingradit, fie- daca am clauza contractuala care-mi interzice asta, articolul respectiv de lege o declara nula. Este asa sau nu domnule?
ce face operatorul de telefonie? Nu zice ca imi interzice dreptul de denuntare, e putin smecher si imi baga clauza penala -plata abonamentului pana la sfarsitul contractului - in cazul in care denunt anterior perioadei de valabilitate a contractului.
Asta nu e clauza care-mi restrange mie dreptul de a denunta unilateral? Doar un angajat la operator ar spune asa ceva, este o ineptie ideea respectiva.
Domnule, invatati ca un contract e mai putin decat o casatorie, nimeni nu poate fi tinut ca parte intr-un contract peste vointa sa.

p.s. In ceea ce priveste partea cu datoria, oi sa citez iarasi acelasi text de lege, desi ar trebui ca dvs sa imi aratati unde e interzisa denuntarea unilaterala, pentru ca, poate nu stiti, dar exista un principiu de drept care spune asa -Ceea ce nu este interzis in mod expres de lege, este permis. Asadar, d-le dvs ar trebui sa imi aratati unde e interzisa denuntarea unilaterala a unui contract , de telefonie, in mod expres.

Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală

Acum am sa incerc sa vi-l explic, pe intelesul domniei voastre. Dreptul consumatorului la denuntarea contractului asadar un drept existent ope legis (adica prin puterea legii, imi permit sa va traduc ) -pentru ca oricine are capacitatea de a incheia un contract poate in mod evident sa si ceara incetarea lui, daca in mod conventional partile nu au prevazut altceva. Apoi , daca in contractul - in mod evident si banuiesc ca nu negati- de adeziune, maria sa multinationala a decis sa interzica dreptul meu la denuntare unilaterala,
aceasta fiind considerată nulă de drept

Asadar dle k, mai reflectati.
ContSters210360, utilizator
jocandi causa a scris:

D-le kuser,
Ori nu vreti sa intelegeti, ori sunteti rau intentionat.
Unde am spus eu ca vreau sa reziliez d-le? Am zis de denuntare unilaterala.
Am zis sau nu? Atunci? Ce-mi tot vorbiti de reziliere?
Nu am voie sa denunt unilateral contractul? Ia mai cititi de cateva sute de ori articolul citat de mine, poate il si intelegeti.
Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală sau înţelegere între părţi

Asadar fie am dreptul de denuntare permis de contract, adica neingradit, fie- daca am clauza contractuala care-mi interzice asta, articolul respectiv de lege o declara nula. Este asa sau nu domnule?
ce face operatorul de telefonie? Nu zice ca imi interzice dreptul de denuntare, e putin smecher si imi baga clauza penala -plata abonamentului pana la sfarsitul contractului - in cazul in care denunt anterior perioadei de valabilitate a contractului.
Asta nu e clauza care-mi restrange mie dreptul de a denunta unilateral? Doar un angajat la operator ar spune asa ceva, este o ineptie ideea respectiva.
Domnule, invatati ca un contract e mai putin decat o casatorie, nimeni nu poate fi tinut ca parte intr-un contract peste vointa sa.

p.s. In ceea ce priveste partea cu datoria, oi sa citez iarasi acelasi text de lege, desi ar trebui ca dvs sa imi aratati unde e interzisa denuntarea unilaterala, pentru ca, poate nu stiti, dar exista un principiu de drept care spune asa -Ceea ce nu este interzis in mod expres de lege, este permis. Asadar, d-le dvs ar trebui sa imi aratati unde e interzisa denuntarea unilaterala a unui contract , de telefonie, in mod expres.

Dreptul consumatorului la denunţarea sau rezilierea contractului nu poate fi anulat sau restrâns de nicio clauză contractuală

Acum am sa incerc sa vi-l explic, pe intelesul domniei voastre. Dreptul consumatorului la denuntarea contractului asadar un drept existent ope legis (adica prin puterea legii, imi permit sa va traduc ) -pentru ca oricine are capacitatea de a incheia un contract poate in mod evident sa si ceara incetarea lui, daca in mod conventional partile nu au prevazut altceva. Apoi , daca in contractul - in mod evident si banuiesc ca nu negati- de adeziune, maria sa multinationala a decis sa interzica dreptul meu la denuntare unilaterala,
aceasta fiind considerată nulă de drept

Asadar dle k, mai reflectati.

Nu sunt de rea intentie si de inteles pot sa inteleg ( fara a interpreta) prevederea legala.

Prevederea amintita de d-voastra precizeaza un lucru: nu se poate ingradi sau anula dreptul de denuntare sau reziliere. Acest drept ramane valabil chiar daca clauzele prevad altceva.

Cititi va rog cel putin ce este redat mai jos, daca nu vreti sa cititi complet prevederile legale referitoare la contracte si la modul de incetare a lor.

Va redau inca o data cele 2 prevederi legale (nu din contracte) care prevad conditiile de exprimare a vointei de incetare a contractului respectiv nu acorda dreptul de a denunta un contract. Deci legea interzice in mod expres denuntarea acestor contracte dupa ce acestea au fost incepute.

Codul civil
Art.1176 – Contractul este acordul de voinţe între două sau mai multe părţi cu intenţia de a constitui, modifica sau stinge un raport juridic.
Art.1177 – (1) Toate contractele se supun regulilor generale din prezentul capitol.
(2) Regulile particulare privitoare la anumite contracte sunt prevăzute în prezentul cod sau în legi speciale.
Art.1178 – Contractelor nereglementate de lege li se aplică prevederile prezentului capitol, iar dacă acestea nu sunt îndestulătoare, regulile speciale privitoare la contractul cu care se aseamănă cel mai mult.
Art.1283 – (1) Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.
(2) Contractul se modifică sau încetează numai prin acordul părţilor sau din cauze autorizate de lege.
(3) Contractul trebuie executat cu bună-credinţă.
Art.1284 – (1) Părţile sunt ţinute să-şi execute obligaţiile, chiar dacă executarea lor a devenit mai oneroasă.
(2) Cu toate acestea, părţile sunt obligate să negocieze în vederea adaptării contractului sau încetării acestuia dacă executarea devine excesiv de oneroasă pentru una dintre părţi din cauza unei schimbări a împrejurărilor:
a) care a survenit după încheierea contractului;
b) care nu putea fi avută în vedere în mod rezonabil în momentul încheierii contractului;
c) şi cu privire la care partea lezată nu trebuie să suporte riscul producerii.
(3) Dacă într-un termen rezonabil, părţile nu ajung la un acord, instanţa poate să dispună:
a) adaptarea contractului pentru a distribui în mod echitabil între părţi pierderile şi beneficiile ce rezultă din schimbarea împrejurărilor;
b) încetarea contractului la momentul şi în condiţiile pe care le stabileşte.
Art.1289 –(1) Dacă dreptul de a denunţa contractul este recunoscut uneia dintre părţi,acesta poate fi exercitat atat timp cat executarea contractului nu a inceput.
(2) In contractele cu executare succesivă sau continuă, acest drept poate fi exercitat cu respectarea unui termen rezonabil de preaviz, chiar şi după inceperea executării contractului, insă denunţarea nu produce efecte in privinţa prestaţiilor executate sau care se află in curs de executare.
(3) Dacă s-a stipulat o prestaţie ca echivalent pentru denunţare,aceasta produce efecte numai atunci cand prestaţia este executată.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică in lipsă de convenţie contrară.

Prin ce legi este altfel reglementat contractul, decat prin acest cod civil?
Contractul de telefonie este unul cu executare continua. Neproducand efecte asupra prestatiilor in curs de executare inseamna ca prestatorul are obligatia pana la sfarsit sa execute, iar beneficiarul sa plateasca.

Iar mai jos urmeaza o reglementare speciala si anume (doar) in cazul contractelor la distanta.
Ordonanta 130/2000
CAPITOLUL II Dreptul de denuntare unilaterala a contractului
Art. 7. - (1) Consumatorul are dreptul de a denunta unilateral contractul la distanta, in termen de 10 zile lucratoare, fara penalitati si fara invocarea vreunui motiv. Singurele costuri care pot cadea in sarcina consumatorului sunt cheltuielile directe de returnare a produselor. Termenul de 10 zile prevazut pentru exercitarea acestui drept incepe sa curga:
a) pentru produse, de la data primirii lor de catre consumator, daca au fost indeplinite prevederile art. 4;
b) pentru servicii, din ziua incheierii contractului sau dupa incheierea contractului, din ziua in care obligatiile prevazute la art. 4 au fost indeplinite, cu conditia ca intarzierea sa nu depaseasca 90 de zile.

Art. 10. - Consumatorul nu poate denunta unilateral urmatoarele tipuri de contracte, cu exceptia cazurilor in care partile au convenit altfel:
a) contracte de furnizare de servicii a caror executie a inceput, cu acordul consumatorului, inaintea expirarii termenului de 10 zile lucratoare prevazut la art. 7 alin. (1);

Din nou legea interzice denuntarea in cazul special al contractelor la distanta.
Dreptul la a denuntaramane, dar trebuie sa fie indeplinite conditiile din lege pentru a fi exprimat.
Care este atunci legea care prevede denuntarea in alte conditii? Codul civil interzice, reglementarile sunt speciale pentru anumite cazuri clar definite.
Numiti va rog reglementarea speciala care anuleaza reglementarea generala a codului civil.
Am aceasi situatie cu Orange.
Am contract pe persoana juridica iar valoarea abonamentului este in jur de 400 euro/lunar.
Acum dupa 1 an de la data semnarii actului aditional doresc sa inchei relatia cu Orange, si iam notificat despre denuntarea unilaterala a contractului, dar acestia imi baga in fata clauza cu obligatia de a plati pentru toata perioada ramasa, plus si o taxa de 100 euro pentru fiecare sim. Adica in total de peste 6000 Euro.

Este inadmisibil o asemenea clauza. Dreptul la despagubire il inteleg ca fiind pentru despagubirea beneficiului nerealizat carese traduce prin formula "valoarea abonamentului - costurile lor = beneficiu nerealizat". Si fara sa vorbim de telefoane sau alte accesorii achizitionate la preturi promotionale.

Consider si eu ca sunt aplicabile dispozitiile Legii 161/2010, si anume acea prevedere cu dreptul la denuntare nu poate fi ingradit, ori este clar ca odata ce Orange iti solicita sa le platesti valoarea contractului ramasa pana la finalizare devine mult prea oneroasa contraprestatia mea. Si nu inteleg pentru ce imi cer acea taxa de 100 euro pe sim, indiferent ca au trecut 3 luni de la semnare, sau 15 luni sau 22 luni.
Cine stie despre jurisprudenta cu asemenea speta va rog sa indicati. Mai ales dupa intrarea in vigoare a legii 161/2010

Iar ceea ce vb dvstra MR. Kappauser sunt citate din Noul Cod Civil, care actualmente nu este in vigoare, deci nu se aplica.
tissot a scris:

Iar ceea ce vb dvstra MR. Kappauser sunt citate din Noul Cod Civil, care actualmente nu este in vigoare, deci nu se aplica.

1. Si in vechiul cod civil sunt aproape la fel, doar la alte numere de articol.
2. Parca chiar la avocatnet.ro este trecut la forum ceva despre aplicarea noului cod. "Noul cod civil 2011"
3.Consumatorul cum este definit de lege,are ceva mai multa protectie decat o persoana juridica.
Si eu personal consider ca si in cazul unei persoane juridice acea taxa de 100 Euro este nejustificata. Singurul lucru justificat este obligatia de a va forta sa platiti abonamentul pana la sfarsitul perioadei contractate.

Imi pare rau ca trebuie sa va spun, doresc sa faceti un contract, fie ca PJ, fie persoana privata cu o firma din afara Romaniei, dupa legislatia de acolo. Si ceea ce veti putea constata, in cazul in care considerati ca puteti inceta un contract pe termen cind doriti d-voastra, fara ca prestatorul sa se faca vinovat de neexecutare, va fi ceva foarte dureros. Cu toate ca protectia sociala, chiar si fata de firme este cu mult mai buna decat in Romania. Puteti fi adus la sapa de lemn. Dintr-un contract de 20-30 Euro/luna, adica circa 500-700 Euro pe 2 ani, veti ajunge sa platiti avocatii d-voastra, avocatii parti adverse, cheltuieli de judecata avertismente si penalitati de 4 - 5 ori mai mari. Iar daca sunteti firma si aveti vreo 20-30 de astfel de abonamente atunci va puteti inchipui.
kappauser, utilizator