Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract asistenta juridica
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract asistenta juridica

Buna seara!
Cand apelezi la un avocat, clar ai incredere in corectitudinea acestuia, iar bunele intentii, ale acestuia, nu se pot pune la indoiala, darrrrrrrrrr.........
Art 1
1.1 Obiectul contractului- restituire taxa auto.
....................................................................................
Art 2. Onorarii
....................................................................................
2.2 Onorariul se va achita la castigarea litigiului in instanta pentru fiecare faza procedurala ( fond- recurs):-/
Va rog,lamuriti-ma?
Voi plati, pentru fiecare faza procedurala, ce o va castiga ?
Eu zic ....ca DA!#-o
Ce pot face?
Recunosc, am semnat contractul in alb, ulterior fiindu-mi trimis pe mail. Diferenta intre intelegerea verbala si cea scrisa este cea referitoare la plata onorariului.
Va multumesc,
O seara buna!

....................................................................................

Nu ar trebui sa il intrebati pe avocat?
Daca veti castiga fondul, veti achita atunci. Nu mai aveti interes sa faceti recurs, deci platiti doar o data.
E posibil sa faca AFP recurs, si atunci cred ca mai trebuie sa discutati daca va fi nevoie de alt contract si alt onorariu.

Daca pierdeti fondul, nu platiti nimic si faceti recurs. Daca il castigati, platiti doar o data - logic. Daca nu, deloc.

Eu nu as fi incheiat un astfel de contract pagubos pt avocat, ca nu muncim moca.
Oricum, succes!
Onorariul avocatial se stabileste in functie de criteriile prevazute de art 132 din Statutul profesiei de avocat si pentru fiecare faza procesuala.
Onorariul avocatial se incaseaza integral la incheierea contractului sau pe parcursul procesului in transe, pe termene stabilite conform contractului, dupa cum partile se inteleg.
Achitarea onorariului dupa prestarea serviciului avocatial este o facilitate pentru dvs., dar in acelasi timp si un risc asumat al avocatului respectiv, pentru ca o cauza poate fi pierduta si cu un astfel de contract incheiat, avocatul se va alege cu munca pe 0 lei sau poate fi castigat si abia atunci va incasa onorariul.
Mai precizez ca singurul venit al avocatilor este onorariul incasat de la clienti, onorariu din care achitam taxele si impozitele la care suntem obligati.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Doamne cata bataie de joc !!
as ruga administratorul sa intervina . observ ca daca user-ilor nu le convine raspunsul primit de la unul dintre avocatii care au amabilitatea sa le dea un raspuns referitor la speta dansilor, incep si jignesc avocatul in cauza.

si apropo de onorariu : vi se pare mult sa achitati 1000 de ron pentru o faza procesuala ?? eu personal nu as accepta un proces pentru un astfel de onorariu.
eventual doar daca ar fi vb de un proces de divort , incredintare minor , etc.

si de ce invinuiti avocatul personal pentru ca a procedat asa ? cum puteti sa semnati un contract in alb ???????????
si va rog frumos sa va controlati vocabularul, suntem pe un forum de specialitate iar nu in mahala X-(X-(
roxanel a scris:

Doamne cata bataie de joc !!
Asa-i!

as ruga administratorul sa intervina . observ ca daca user-ilor nu le convine raspunsul primit de la unul dintre avocatii care au amabilitatea sa le dea un raspuns referitor la speta dansilor, incep si jignesc avocatul in cauza.
De acord!

si apropo de onorariu : vi se pare mult sa achitati 1000 de ron pentru o faza procesuala ?? eu personal nu as accepta un proces pentru un astfel de onorariu.
eventual doar daca ar fi vb de un proces de divort , incredintare minor , etc.
Da! Consider ca este mult, intelegerea verbala nu a fost asa!

si de ce invinuiti avocatul personal pentru ca a procedat asa ? cum puteti sa semnati un contract in alb ???????????
Adica, sa inteleg ca dansul a procedat corect, convingandu-ma sa semnez in alb.
Am avut incredere in avocat, dar uite....culmea....am pierdut-o!

si va rog frumos sa va controlati vocabularul, suntem pe un forum de specialitate iar nu in mahala X-(X-(
Promit solemn, ca imi voi controla drastic vocabularul

Raspunsul la intrebarea mea
onorariul de avocat se stabileste si se achita anticipat pt a depune chitanta in original la dosarul cauzei astfel incat la momentul incheierii dezbaterilor si pronuntarii hotararii instanta sa poata acorda cheltuielile de judecata pe care le dovedesti cu acea chitanta depusa la dosar , altfel nu iti vei mai recupera cheltuielile de judecata decat in cadrul unui nou proces cu acest obiect.
Va multumesc, domnule avocat....am vazut chitanta depusa la dosar, deci stiu care este onorariul.
Sa-mi fie de invatatura de minte!
O zi buna!