avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Modificare administrativa nume copil si/sau adoptie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Modificare administrativa nume copil si/sau adoptie

Sunt mama unui copil minor de aproape 7 ani rezultat dintr-o relatie (nu casatorie). Tatal biologic nu a dorit copilul si nici nu a dorit sa il recunoasca, deci copilul in certificatul de nastere nu are tata. Acum m-am casatorit dar am o relatie stabila cu actualul sot de cand copilul era bebelus, deci pentru el actualul meu sot este tatal.
Sotul meu actual ar dori sa adopte copilul sau macar sa il trecem pe numele nostru pentru a nu avea probleme de adaptare la scoala, diferente fata de alti copii, etc.
Intrebare:
1) este posibil sa cer schimbarea numelui copilului avand in vedere ca sunt singurul parinte pe certificatul de nastere si numele meu s-a schimbat in urma casatoriei?
2) este posibila adoptia fara acordul tatalui biologic (avand in vedere ca relatia este foarte proasta si nu ne va da acordul niciodata din razbunare)?
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 18:40, 11 Iunie 2011
ambele variante sunt posibile. pt orice ati dori sa faceti, nu aveti nevoie de acordul...donatorului
sonia2011 a scris:

Sunt mama unui copil minor de aproape 7 ani rezultat dintr-o relatie (nu casatorie). Tatal biologic nu a dorit copilul si nici nu a dorit sa il recunoasca, deci copilul in certificatul de nastere nu are tata. Acum m-am casatorit dar am o relatie stabila cu actualul sot de cand copilul era bebelus, deci pentru el actualul meu sot este tatal.
Sotul meu actual ar dori sa adopte copilul sau macar sa il trecem pe numele nostru pentru a nu avea probleme de adaptare la scoala, diferente fata de alti copii, etc.
Intrebare:
1) este posibil sa cer schimbarea numelui copilului avand in vedere ca sunt singurul parinte pe certificatul de nastere si numele meu s-a schimbat in urma casatoriei?
2) este posibila adoptia fara acordul tatalui biologic (avand in vedere ca relatia este foarte proasta si nu ne va da acordul niciodata din razbunare)?



Doamna,

Din punct de vedere al legii copilul dvs. NU are tata. Punct. Cum nu are tata, dvs. sunteti singura persoana care decideti pentru el. Daca actualul dvs. sot vrea sa il adopte atunci nu e nici o problema: va dati doar dvs. acordul pentru adoptie si schimbarea de nume de familie se face in momentul adoptiei. Fiind copil adoptat....niciodata tatal lui biologic nu va putea revendica ulterior vreun drept asupra sa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume copil simi7705 simi7705 Buna ziua. Am si eu o intrebare pentru dvs. In luna aprilie urmeaza sa scot actele la starea civila cu viitorul meu sot. Eu am o fetita in varsta de 6 ani, ... (vezi toată discuția)
Adoptie prin casatorie mona2010 mona2010 Buna tuturor! Cazul meu este acesta;copilul meu nu a fost recunoscut de tatal natural si acesta nu plateste pensie alimentara.Eu sunt unicul parinte care ... (vezi toată discuția)
Plecare definitiva in alta tara ToiaLuminita ToiaLuminita Buna seara, Mama copilului s-a casatorit de curand si copilul este cu alt tata cu care nu a fost casatorita. Copilul pana la ce varsta poate fi trecut pe ... (vezi toată discuția)