Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier soldat cu deces
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier soldat cu deces

accident rutier : motociclist aflat pe drum cu prioritate, a fost surprins de un autovehicol ce iesea de pe o strada adiacenta cu cedeaza trecerea. motociclistul cauta sa evite impactul frontal, sare de pe motor si loveste in cadere bara din spate a celui care iesise fara sa se asigure de pe strada cu cedeaza trecerea. Dupa 2 zile de spitalizare, motociclistul decedeaza. In aceasta situatie ce se intampla cu cel care a provocat accidentul? mentionez ca alcoolemia era in limite legale, iar el sustine ca nu stie ce s-a intamplat. Poate fi actionat in justitie pentru daune? Carnetul de conducere i-a fost deja suspendat pana la solutionarea cauzei insa, pe motociclist nu il mai poate invia.. Va rog spuneti-mi cum se procedeaza..A murit un om de 42 de ani .
Depinde si de viteza cu care a circulat motociclistul , chiar daca era pe drumul principal . In caz ca circula cu viteza legala si prin asta putea sa evite accidentul poate sa aiba o oarecare culpa . Am vazut expertize auto in care au fost demonstrate astfel de culpe , care pot varia in functie de depasirea vitezei legale . In general astfel de culpe erau incadrate intre 25-35 %.
Din masuratorile efectuate la fata locului a reiesit ca avea ceva viteza insa, faptul ca cel care i-a taiat calea nu s-a asigurat corespunzator si ca a determinat producerea accidentului nu se ia in calcul?
Multumesc pentru mesajele tuturor , caut sa obtin cat de multe informatii in vederea acnchetei ce va urma.
Obtinerea despagubirilor e direct legata de stabilirea culpei . Aceasta se va contura in dosarul de cerc. penala si apoi se va stabili de instanta de judecata.
E bine sa aveti un avocat si in aceasta prima faza, sa va ajute efectiv.
In primul rand, e necesara o expertiza , care va stabili vitezele celor doua vehicule, daca accidentul [putea fi evitat sau nu, etc. apoi se vor audia martori, daca exista. Intre timp, poate si cond. auto ramas in viata ii va reveni memoria.......
In orice caz pregatiti-va pentru o lupta de lunga durata.
Viteza accesiva a motociclistului poate sa duca la culpa lui .
ati avut dreptate..s-a deschis deja dosar penal conducatorului auto din cauza caruia s-a produs accidentul. Mai departe nu stiu care sunt procedurile...