Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj UE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj UE

Am si eu o rugaminte la cine e in masura sa ma ajute cu o informatie.Se poate beneficia de indemnizatie de somaj in Spania daca cel care o solicita a contribuit in anul 2010 personal in Romania .In Spania se afla de 4 luni de zile si a lucrat cu contract 3 saptamani.Am citit ca exista un formular care se completeaza in tara(formularul e301) .

Va multumesc!
Multumesc pentru raspunsuri.Astazi am fost la oficiul din Spania..si da se pot cumula veniturile din 2 tari ...conditia fiind ca tara sa fie din UE...deci se poate.Se completeaza un formular in tara(formularul E301).Apoi impreuna cu un certificat de la firma de aici se duc la sediul INEM(AJOFM la noi).E bine de stiut si pentru cei care se afla in aceiasi situatie.
Mahetin a scris:

Ce treaba are sistemul de securitate sociala din Romania cu cel din Spania cu exceptia faptului ca ambele state sunt in UE?

Beneficiaza de somaj doar daca a lucrat minim un an in Spania. Nu conteaza cu cat sau cat timp a contribuit in Romania

Conteaza ....in total trebuie sa aiba minim12 luni in ultimii 5 ani..de aceea e bine sa stie toti care se afla in aceasta situatie...este cineva aici in plata ..a lucrat 3 saptamani in Spania, in tara are 4 ani de munca...de fapt de aici am pornit aceasta discutie.Aici i-a indemnizatie fixa de 426€ timp de 18 luni.