avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilieri juridici vs jurisconsulti?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilieri juridici vs jurisconsulti?

Buna ziua! Care este diferenta dintre un consilier juridic si un jurisconsult? Jurisconsultii in ce lege au reglementata functia si cu ce se ocupa?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:31, 19 Iunie 2011
Crede ca este diferenta doar in denumire ... jurisconsultii nu au o lege speciala, cum au consilierii juridici.
Jurisconsultii erau prevazuti de Decretul nr. 143/1955 care a fost abrogat de Legea nr.514/2003.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta dintre consilier juridic si juristconsult claudiughebauer1975 claudiughebauer1975 Sunt coduri cor diferite pentru cele doua denumiri. Care este diferenta, poti fi angajat la un srl pe fiecare din aceste pozitii cu cim, conteaza daca nu ... (vezi toată discuția)
Incadrare functie ilegala in cim PERESCU ANDREEA PERESCU ANDREEA Buna ziua, Mi s-a schimbat incadrarea din consilier juridic in jurisconsult, printr-un act aditional la CIM, care a fost inregistrat prin Revisal. La ... (vezi toată discuția)
Jurist GogaL GogaL Buna ziua, Pot fi angajata ca și jurist la o societatea privată dacă mai am și funcția de asistent director intr-o instituție publica? Știu ca pe ... (vezi toată discuția)