Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilieri juridici vs jurisconsulti?
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilieri juridici vs jurisconsulti?

Buna ziua! Care este diferenta dintre un consilier juridic si un jurisconsult? Jurisconsultii in ce lege au reglementata functia si cu ce se ocupa?
Crede ca este diferenta doar in denumire ... jurisconsultii nu au o lege speciala, cum au consilierii juridici.
Jurisconsultii erau prevazuti de Decretul nr. 143/1955 care a fost abrogat de Legea nr.514/2003.