Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... varsta de pensionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

varsta de pensionare

Buna dimineata!

As dori sa stiu si eu care va fi varsta legala de pensionare atat pentru femei cat si pentru barbati la care se va ajunge in 2030ª 65 ani pentru ambele sexe sau 63 ani pentru femei,respectiv 65 pentru barbati.

Multumesc!
Varsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru barbati si 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei varste se realizeaza prin cresterea varstelor standard de pensionare, conform esalonarii prevazute in anexa nr. 5 la Legea nr.263/2010.