Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare SRL. Intrebari
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare SRL. Intrebari

Buna ziua,

In primul rand am fost placut surprins sa vad ca exista si in Romania forumuri bine puse la punct. Felicitari webmasterului.

Suntem 2 asociati care dorim sa ne deschidem un SRL (fiecare cu 50%) cu codul CAEN de activitate principala 7222 (Consultanta si furnizare de alte produse software - proiectare pagini web) si activitati secundare 7230, 7240, 7260 (in principiu tot ce inseamna creare de website-uri).

M-am documentat (am citit prin subiectele de pe forum) dar as avea nevoie de cateva confirmari / sugestii.

1. Este bine sa incep ca firma neplatitoare de TVA ? (momentan ma incadrez sub 35.000euro/an). Ma intereseaza sa stiu daca aceasta situatie impune drumuri suplimentare pe la institutiile abilitate ale statului, acte suplimentare sau din contra e mai putina birocratie. In plus as dori sa stiu ce se va intampla cu eventualele contracte de prestari servicii de durata(1-2 ani cu plata anuala de ex) pe care le semnez cu clientii si care la inceput sunt fara tva, in cazul in care din diverse motive trec la platitor de tva (trebuie sa platesc din banii firmei mele eventualul TVA ?)

2. Daca optez pentru varianta de microinteprindere cu plata impozitului pe venit de 2,5% (estimez raportul CA/cheltuileli >3, mai trebuie sa stiu dc ma incadrez la > 50% din venituri din alte surse decat consultanta si management - dar cred ca website-urile nu intra la categoria consultanta), putem sa fim noi proprii angajati la firma (preferabil cu 4h, salariul minim pe economie) astfel incat sa ne incadram la statutul de microinteprindere?

3. As fi dorit sa apelez la serviciile unui site care infiinteaza firme prin intermediul formularelor online , insa am inteles ca tot ceea ce fac ei e cam standard si ca mai tarziu pot sa am batai de cap din aceasta cauza, asa ca as dori sa gasesc un avocat care sa imi ofere consultanta pentru deschiderea acestui SRL si ulterior care sa ma ajute sa redactez contracte si alte hartii oficiale. Astept eventualele mesaje pe privat cu o estimare a costurilor deschiderii firmei.

Precizez ca o sa am sediul social in Bucuresti, sector 6.

Multumesc
Din actele eliberate de Registrul Comerţului nu rezultă dacă sunteţi plătitor pe impozit pe profit sau pe veniturile microîntreprinderilor.
Însă, la depunerea cererii de înmatriculare, aţi semnat (şi optat totodată pentru una din variante) Anexa 1 - referitoare la înregistrarea fiscală www.onrc.ro/formulare/anexa_1_inregistrare_fiscala_v3.pdf.
Recomand ca cel puţin la înregistrarea de noi societăţi (ca şi la menţiuni de altfel) să bifaţi în cerere (www.onrc.ro/formulare/cerere_inregistrare_pj_web_v3_RON.pdf) pag. 2, pct. IX eliberarea de copii de pe cerere, anexe şi declaraţii, pentru a avea dovada opţiunilor alese.
Puteţi verifica şi la adresa www.mfinante.ro/contribuabili/link.jsp?body=/contribuabili/agenti_nume.htm cum figuraţi la Ministerul de Finanţe ca fiind înregistraţi: plătitor pe impozit pe profit sau pe veniturile microîntreprinderilor, deoarece în AGENTUL ECONOMIC CU CODUL UNIC DE IDENTIFICARE "XXXXXXXX", apare data luării în evidenţă în unul dinre sistemul de impunere.

Florina PITEI, Avocat
Pentru 2008 impozitul pentru cei care indeplinesc conditiile cumulative ale art.103 Cod fiscal si sunt inregistrati in vectorul fiscal ca microintreprindere este de 2.5% aplicat la cifra de afaceri.
Poti afla intr-adevar daca esti micro sau nu pe www.mfinante.ro - persoane juridice apoi introduci codul fiscal. Dar atentie nu intotdeauna datele de acolo corespund cu realitatea sau daca sunt actualizate. Informatia sigura o vei afla deplasandute la administratia financiara de care apartii si vei ruga pe unul dintre referenti sa-ti spuna cum esti inregistrat cu vectorul fiscal. Aceasta informatie o ma stie si contabilul tau pentru ca este obligat sa stie cum si ce fel de impozit sa calculeze; te poate informa nu de alta dar macar sa stii si tu ce platesti la stat si dupa ce formula.
Daca esti platitor de impozit pe profit si ti-ai dori sa fii platatitor micro(si niciodata inainte n-ai mai fost micro.) si nu depasesti si n-ai depasit in cursul unui an fiscal cifra de afaceri de 100000 euro poti deveni micro incepand cu anul urmator(schimband vectorul pana in 31 ianuare) si evident la sfarsitul anului precedent sa fi angajat un om adica in decembrie. Dar dupa cum zici ca esti neplatitor TVA , normal nu depasesti 100000 euro.
Situatia pe care o aminteam mai sus se referea special la firmele nou infiintate daca vor sa fie in continuare micro, daca au optat asa la infiintare, sunt obligati sa angajeze un om in termen de 60 zile de la data eliberarii certificatului de inregistrare ca sa nu piarda dreptul de microintreprindere.
Daca desfasori in principal activitati de comert acest sistem de impozitare de 2.5% la cifra de afaceri nu este avantajos. Este avantajos pentru cei cu prestari servicii !
teleptean, utilizator
Stare societate: INREGISTRAT din data 30 April 2008
Observatii privind societatea comerciala:
Data inregistrarii ultimei declaratii: 29 April 2008
Data ultimei prelucrari: 12 May 2008
Impozit pe profit (data luarii in evidenta): NU
Impozit pe veniturile microintreprinderilor (data luarii in evidenta): 09-MAY-08
Accize (data luarii in evidenta): NU

cam asta scria pe www.mfinante.ro....
deci sunt micro, dar se pare ca termenul pana la care trebuia sa angajezun om e cam depasit...
se mai poate face ceva?
ce se intampla acum?ce anume o sa platesc?
Pe certificatul de inregistrare uita-te la data eliberarii!?
sa zicem ca firma este din aprilie 2008; evident ca la infiintarea societatii ai optat pentru micro altfel nu ar fi aparut asa acolo pe site; dar 60 zile au trecut si nu ai angajat pe nimeni banuiesc. Pentru anul acesta vei ramane microintreprindere iar incepand cu anul urmator vei trece la impozit pe profit(prin schimbarea vectorului fiscal pana la 31 ianuarie 2009) si fiindca ai fost microintreprindere din start nu vei mai putea opta pentru sistemul de impozitare pentru microintreprinderi adica de 2.5% per cifra de afaceri din ianuarie 2009 incolo.
Daca totusi nu-ti vei schimba vectorul pana in 31 ianuarie 2009, la un control de fond vei avea mari probleme.
Nu-ti face griji nici impozitul pe profit nu-i de speriat!
teleptean, utilizator
IMPOZITUL PE VENITURILE MICROÎNTREPRINDERILOR - art. 103 – 112 din Codul fiscal.
Art. 103. – (...) O microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent: a) realizează venituri, altele decât cele din consultanţă şi management, în proporţie de peste 50% din veniturile totale; b) are de la 1 până la 9 salariaţi inclusiv; c) a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei a 100.000 euro; …
Art. 104. - (1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este opţional. (2) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 103 şi dacă nu au mai fost plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor. (3) O persoană juridică română care este nou-înfiinţată poate opta să plătească impozit pe venitul microîntreprinderilor, începând cu primul an fiscal, dacă condiţiile prevăzute la art. 103 lit. a) şi d) sunt îndeplinite la data înregistrării la registrul comerţului şi condiţia prevăzută la art. 103 lit. b) este îndeplinită în termen de 60 de zile inclusiv de la data înregistrării. (4) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe venitul microîntreprinderilor nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile prevăzute la art. 103. … (6) Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe veniturile microîntreprinderilor pot opta pentru plata impozitului pe profit începând cu anul fiscal următor. Opţiunea se exercită până la data de 31 ianuarie a anului fiscal următor celui pentru care s-a datorat impozit pe veniturile microîntreprinderilor.
Art. 105. - Impozitul stabilit prin prezentul titlu, denumit impozit pe veniturile microîntreprinderilor, se aplică asupra veniturilor obţinute de microîntreprinderi din orice sursă, cu excepţia celor prevăzute la art. 108.
Art. 107. - Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este: (2% în anul 2007) 2,5% în anul 2008; 3% în anul 2009.
Art. 109. – (2) Persoanele juridice care se înfiinţează în cursul unui an fiscal înscriu opţiunea în cererea de înregistrare la registrul comerţului. Opţiunea este definitivă pentru anul fiscal respectiv (3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condiţiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligaţia de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 103.
Art. 110. - (1) Calculul şi plata impozitului pe venitul microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul. (2) Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului, declaraţia de impozit pe venit.