Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Lipsa in gestiune
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Lipsa in gestiune

Buna ziua ,va rog sa-mi spuneti la ce ne putem astepta,daca fostul sef a depus plingere penala impotriva noastra pt. o lipsa in gestiune.noi nu am luat banii sau marfa ,dar nu putem demonstra.deja ne-a desfacut C.M disciplinar.... va rog raspuns urgent ,deja colega mea a primit citatie sa se prezinte la politie...eu inca nu...
va multumesc.
atata timp cat dumneavoastra raspundeti de gestiunea respectiva, veti raspunde si de bunurile ei, lipsurile din gestiune se platesc si mai rau e ca nici nu puteti demonstra ca nu sunteti vinovat
Organele de urmarire penala vor trebui sa dovedeasca o eventuala vina a dvs.Nu dvs.sunteti cel care trebuie sa va probati nevinovatia.In fata organelor de urmarire penala invocati prevederile art.70 cod procedura penala.
Sfatul meu este acela de a va prezenta insotita de un avocat.

Art. 70: Intrebari si lamuriri prealabile

(1) Invinuitul sau inculpatul, inainte de a fi ascultat, este intrebat cu privire la nume, prenume, porecla, data si locul nasterii, numele si prenumele parintilor, cetatenie, studii, situatia militara, loc de munca, ocupatie, adresa la care locuieste efectiv, antecedente penale si alte date pentru stabilirea situatiei sale personale.
I se aduc apoi la cunostinta fapta care formeaza obiectul cauzei, incadrarea juridica a acesteia, dreptul de a avea un aparator, precum si dreptul de a nu face nicio declaratie, atragandu-i-se totodata atentia ca ceea ce declara poate fi folosit si impotriva sa. Daca invinuitul sau inculpatul da o declaratie, i se pune in vedere sa declare tot ce stie cu privire la fapta si la invinuirea ce i se aduce in legatura cu aceasta.

(3) Daca invinuitul sau inculpatul consimte sa dea o declaratie, organul de urmarire penala, inainte de a-l asculta, ii cere sa dea o declaratie, scrisa personal, cu privire la invinuirea ce i se aduce.

(4) Invinuitului sau inculpatului i se aduce la cunostinta si obligatia sa anunte in scris, in termen de 3 zile, orice schimbare a locuin tei pe parcursul procesului penal.
andymaurul, utilizator
La ce sa te astepti ?!...Consulta un avocat ! Si nu cumva sa mergi la politie fara a fi insotita de avocat ! Te-ar putea costa mult mai mult decat onorariul avocatului !
Ar fi vorba despre delapidare, nu pot sti exact, ai furnizat date prea putine !
Delapidarea in Codul penal

Art. 215. - Insusirea, folosirea sau traficarea, de catre un functionar, in interesul sau ori pentru altul, de bani, valori sau alte bunuri pe care le gestioneaza sau le administreaza, se pedepsesc cu inchisoare de la unu la 15 ani.
In cazul in care delapidarea a avut consecinte deosebit de grave, pedeapsa este inchisoarea de la 10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.

primul inventar care nu a "iesit" a fost in noiembrie 2010...iar ultimul in mai 2011,timp in care noi am muncit si nu ni s-a imputat nici un leu.in urma ultimului inventar au spus "ori dati banii ori facem plingere la politie.....daca cineva "te fura"il mai tii atata timp?
Interventie moderator: Va rog sa ramaneti la topicul deja deschis. Multumesc.
lacramica a scris:

Revin dupa ceva timp...In legatura cu "delapidarea" am primit NUP,dar a ramas neglijenta in serviciu.am fost chemate iar la politie (dupa...7 luni...)ca au aparut informatii noi la dosar...Aa,iar daca tot am "furat",fostul angajator ne-a propus ca in schimbul banilor "datorati",sa fim un fel de distribuitori a produselor lui...de asta ce mai ziceti???