Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se procedeaza la vanzarea unui teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se procedeaza la vanzarea unui teren

Ma numesc Marius si vreau sa stiu ce pasi trebuie sa urmez la vanzarea unui teren ,detin certificat de mostenitor si act autentic de partaj voluntar imobiliar cu dezmembrare

deci scrie asa EX :supr de ... situat in........,insccrisa in CF NR 1111111 ORASUL (NR CF VECHI NR: 00000000) NR CAD. NOU 2222222
fanamarius, utilizator
Faceti cadastru,carte funciara si apoi la notar cu cumparatorul
mai trebuie facut cadastrul, intabulat terenul la biroul de carte funciara pe numele dvs, achitat impozitele la zi pt teren si apoi puteti merge la notar sa perfectati actul de vanzare-cumparare.
Daca aveti act autentic de partaj cu dezmembrare, inseamna ca aveti si intabularea facuta pe lotul care v-a revenit in proprietate. Trebuie sa fiti inscris in rolul fiscal cu proprietatea respectiva si sa aveti taxele si impozitele achitate la zi, pentru ca veti avea nevoie de un certificat fiscal la vanzare. Mergeti la notar cu actele de proprietate si incheierea de intabulare, acesta va solicita extrasul de carte funciara si veti incheia tranzactia .
narcisa_salbatica, utilizator