avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta camera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta camera

Buna ziua

In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost inmanat.

Problema este ca de la aceasta data am mai circulat inca cateva luni fara rovigneta uitand complet ca este expirata.

Daca platesc amenda si despagubirea, exista riscul sa mai primesc alte amenzi din acelasi motiv pe perioada in care am circulat fara rovigneta?

De asemenea inca o intrebare in PV scrie ca am condus autovehiculul categoria A, desi este categoria B. Ma poate ajuta asta?

Multumiri
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:38, 17 Iulie 2011
Totusi mai revedeti termenele, 07.06.2011 se incadreaza in cele 6 luni in care se poate intocmi pv (10.12.2010-10.06.2011 !!! ) si de la data de 07.06.2011 inca 30 de zile pentru a se aduce la cunostinta
1.Dar daca in procesul verbal se constata ca la data de 10.12.2010 autovehiculul a circulat fara rovinieta valabila.....au trecut 6 luni de la prima constatare. Se poate totusi invoca prescriptia?
2. Dovada(foto) se pastreaza 6 luni incepand cu data emiterii procesului-verbal sau cu data savarsirii faptei?
3. Circulatia fara rovinieta este contraventie continua?
antidote a scris:
Eu am primit PV-ul la exact 6 luni si 13 zile de la data contraventiei. Inseamna ca dovada nu mai exista si pot fi absolvit de o orice penalizari?

Nu a intervenit nici prescriptia aplicarii amenzii contraventionale, nici prescriptia executarii amenzii amenzii contraventionale.

Organul constatator trebuie:
1. Sa aplice amenda contraventionala in termen de 6 luni de la data constatarii faptei (aplicarea sanctiunii=incheierea procesului verbal de contraventie). Sanctiunea pentru nerespectarea acestui termen este cea prevazuta la art. 13 din OG nr. 2/2001, respectiv prescriptia aplicarii amenzii contraventionale.
2. Sa comunice contravenientului procesul verbal in termen de o luna de la data aplicarii amenzii contraventionale. Sanctiunea pentru nerespectarea acestui termen este reglementata prin art. 14, alin. (1) din OG nr. 2/2001, respectiv prescriptia executarii amenzii contraventionale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda rovigneta - proces verbal in care categoria autovehiculului este mentionata eronat tzontzonel_2006 tzontzonel_2006 Am primit o amenda pt rovigneta prin posta. Intrebarea mea este daca pot contesta amenda in instanta pt motivul: 1. Categoria masinii scrisa in procesul ... (vezi toată discuția)
Amenda lipsa rovigneta - termene de prescriptie karina0910 karina0910 am primit la data de 1 noiembrie o amenda lipsa rovigneta din data de 27 aprilie.Am inteles ca amenda se prescrie dupa 6 luni.Pe 4 nov. cand am ajuns acasa,am ... (vezi toată discuția)
Probleme cu rovigneta sandoor sandoor Buna ziua, am o Dacie double cab, de 3 ani, pentru care anual in Octombrie cumpar rovigneta pe un an de zile ca sa nu mai am problema in urmatorii 12 luni. In ... (vezi toată discuția)