Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rovigneta camera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rovigneta camera

Buna ziua

In data de 10.12.2010 am circulat fara rovigneta pe DN1. Pe 07.06.2011 mi s-a intocmit procesul iar astazi 23.06.2011 mi-a fost inmanat.

Problema este ca de la aceasta data am mai circulat inca cateva luni fara rovigneta uitand complet ca este expirata.

Daca platesc amenda si despagubirea, exista riscul sa mai primesc alte amenzi din acelasi motiv pe perioada in care am circulat fara rovigneta?

De asemenea inca o intrebare in PV scrie ca am condus autovehiculul categoria A, desi este categoria B. Ma poate ajuta asta?

Multumiri
Totusi mai revedeti termenele, 07.06.2011 se incadreaza in cele 6 luni in care se poate intocmi pv (10.12.2010-10.06.2011 !!! ) si de la data de 07.06.2011 inca 30 de zile pentru a se aduce la cunostinta
1.Dar daca in procesul verbal se constata ca la data de 10.12.2010 autovehiculul a circulat fara rovinieta valabila.....au trecut 6 luni de la prima constatare. Se poate totusi invoca prescriptia?
2. Dovada(foto) se pastreaza 6 luni incepand cu data emiterii procesului-verbal sau cu data savarsirii faptei?
3. Circulatia fara rovinieta este contraventie continua?
antidote a scris:
Eu am primit PV-ul la exact 6 luni si 13 zile de la data contraventiei. Inseamna ca dovada nu mai exista si pot fi absolvit de o orice penalizari?

Nu a intervenit nici prescriptia aplicarii amenzii contraventionale, nici prescriptia executarii amenzii amenzii contraventionale.

Organul constatator trebuie:
1. Sa aplice amenda contraventionala in termen de 6 luni de la data constatarii faptei (aplicarea sanctiunii=incheierea procesului verbal de contraventie). Sanctiunea pentru nerespectarea acestui termen este cea prevazuta la art. 13 din OG nr. 2/2001, respectiv prescriptia aplicarii amenzii contraventionale.
2. Sa comunice contravenientului procesul verbal in termen de o luna de la data aplicarii amenzii contraventionale. Sanctiunea pentru nerespectarea acestui termen este reglementata prin art. 14, alin. (1) din OG nr. 2/2001, respectiv prescriptia executarii amenzii contraventionale.