Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatie de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatie de crestere a copilului

Un barbat dintr-o comunitate de romi a dorit sa intre in concediu de crestere a copilului in locul sotiei care nu are vechimea ceruta de OUG 148/2005. Angajatorul, profitand de faptul ca salariatul nu stia sa citeasca, in loc sa ii dea adeverinta care dovedeste vechimea de 12 luni il pune sa semneze lichidarea (nu sunt sigura daca preaviz de concediere sau demisie...urmeaza sa aflu). E reversibila situatia acum ca a semnat in necunostinta de cauza? ce poate face omul pentru a beneficia de concediu si indemnizatie de crestere a copilului la care avea tot dreptul daca nu ar fi fost pacalit de angajator?
1. Contributiile se platesc la salariul pentru cele 2 ore pe zi.
2. - CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56i din Codil muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de sitauatia in care va aflati.
- Certificatele medicale pentru concediul de maternitate le depuneti la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate care le va calcula si le vaplati.
Multumesc! In concluzie, ma pot angaja pe perioada 01.08 - 31.12 cu 2 ore pe zi si voi primi toate drepturile.