Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... cariera..admitere inm sau in magistratura!!!
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

cariera..admitere inm sau in magistratura!!!

Va rog mult de tot sa imi spuneti daca o persoana care a fost sanctionata administrativ cu amenda, potrivit legii penale (conducere auto cu permisul suspendat potrivit nerespectarii culorii rosii a semaforului electric, fara urmari), poate sa fie admis la institutul national de magistratura, sau sa devina magistrat, dupa promovarea examenului in acest sens/? Adika, in momentul verificarii sale sub aspectul bunei reputatii, va fi declarat admis sau respins daca are doar sanctiunea mentionata mai sus/???? :(
Hei...este doar o amenda administrativa..nu are are caracter penal. Daca ati verificat actele necesare pentru inscriere, ati fi vazut ca vi se solicita cazier judiciar. In cazierul judiciar nu sunt mentionate amenzile administrative.
CSM respinge cnadidatii la cond de buna reputatie pt. amenda administrativa. vezi cazul numitului Rizea Emanuel pe CA Galati, si mai sunt si altii, Joldis Emil / pe CA Alba, care au anulat in instanta hot.CSM, dar, e sigur ca pt amenda administrativa se respinge cadnidatul, pt ca desi nu apare in cazier exista evidenta operativa a politiei care cuprinde toate sanctiunile cu caracter adm-iv.