Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita - contract de arendare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita - contract de arendare

Din nou s-a ivit ocazia de a va spune tuturor : buna seara si multa , multa sanatate.
A trecut ceva vreme , mai precis din 11 nov. 2010, cand am cerut parerea in legatura cu o executare silita in cazul unui contract de arendare, si cineva foarte de treaba, mi-a raspuns promt, in sensul ca ma pot astepta la contestatie la executare, chiar daca hotararea este irevocabila, si iata ca au venit si surprizele ! .In urma hotararii , arendasul s-a conformat si de buna voie, mi-a platit arenda cuvenita ptr. anul 2007, respectiv 500kg grau/ha , iar executorul a calculat penalitatile de intarziere din august 2007 si pana in 28 oct. 2010 ,data la care am primit arenda (procesul dureaza din septembrie 2007 si pana in prezent nu s-a terminat ) si i-a trimis o somatie de plata ptr. 510 tone grau, altfel trece la executare silita a bunurilor mobile, respectiv utilaje agricole detinute de arendas, conform facturilor. Acesta , nu s-a conformat ,a venit la biroul executorului, si de buna voie a facut pretul de vanzare la licitatie a utilajelor detinute, si a incheiat un proces v. pe care l-am semnat si eu , fiind de acord cu orice pret dorea dumnealui sa treaca. S-a facut publicatia de vanzare, s-a stabilit data licitatiei, ,executorul urmand sa-i puna sechestru definitiv si sa mai scoata la licitatie si culturile infiintate precum si alte bunuri, pana la acoperirea debitului de 510 tone grau cat valoreaza penalitatile de intarziere .( 500 kg grau/ha x 8,5 ha = 4250 kg grau , arenda anul 2007, penalitatile fiind trecute in contract de 10% / zi din cantitatea datorata ) .In paralel, s-a adresat instantei pentru suspendarea executarii , iar instanta a hotarat irevocabil suspendarea , cu dare de cautiune , arendasul platind o cautiune de doar 114000 lei, cu toate ca somatia a fost de 510 tone grau x 1,00lei/kg =510000 lei , deci 10% insemna 51000lei, acest lucru, dupa parerea mea fiind in afara legii, in plus dupa doua zile am primit comunicarea in care se spune ca a fost judecata cererea de suspendare in sedinta publica , si la apelul nominal facut , eu am fost lipsa si au fost prezenti in sala doar arendasul si aparatorul sau, lucru inadmisibil, deoarece eu nu am primit nici o citatie si nu am avut cunostinta in vreun fel de acest termen. Asta a fost inceputul surprizelor, deoarece pe 25 mai 2011 s-a judecat contestatia pe fond, si cu toate ca acest contract de arenda, se incheie si se executa pe baza prevederilor legii 16/1994 actualizata, nefiindu-i aplicabile alte legi, o judecatoare nu a tinut cont de asta si a dat dreptate arendasului care prin aparator a invocat legea 469/2002 art.4 alin 3 , lege care se aplica doar comerciantilor, pers. fizice sau juridice, ori arendasul este agricultor , asa cum spune legea 16/1994, in plus legea 469/2002 a fost abrogata inca din 03-07-2009. Stupefiat, si eu si aparatorul meu am fost in continuare cand am citit comunicarea in care judecatoarea interpreta dupa bunul plac legea 16/1994, zicand numai plata arendei este legala, penalitatile stabilite de comun acord in contract fiind ilegale , prevederile art.6 alin 5 legea arendei citez :" contractele de arend. incheiate in scris si inreg. la cons. local, constituie titluri executorii ptr. plata arendei la termenele si in modalitatile stabilite in contract, " si ca din interpretarea acestui text de lege rezulta ca legiuitorul, prin sintagma : " constituie titluri exec. ptr. plata arendei......" a inteles sa confere titlu ex. ctr. de arenda numai ptr. plata arendei ,nu si celorlalte clauze din contract. Oare poate un judecator drept si corect sa greseasca in acest hal si sa modifice cu de la sine putere vointa partilor si modalitatilor , a clauzelor stabilite de acestia intr-un contract ???, fie acest contract de orice fel ?? In urma acestei decizii am formulat recurs in termen, numai ca , alt necaz, presedintele completului de jud. de la Tribunalul Giurgiu, este finul avocatei arendasului, caruia i-a crestinat si copilul in toamna lui 2010., avocata care a mai avut conflicte de interese si care dupa cum ii merge numele, mai gaseste "intelegere" la cate un judecator anume. In atare situatie, vazand ca procesul dureaza de 4 ani si nu e speranta sa se termine curand, (termenul recursului este pe 07 sept. 2011 si dosarul pentru cine doreste, are nr: 13009/236/2010 ) am facut cerere de stramutare la Inalta Curte, coreland si alte lucruri anterioare foarte grave , care practic au fost facute de o alta judecatoare care anulase si contractul de arenda, faptul fiind indreptat de Tribunal la recurs, care judec. este din aceeasi comuna cu arendasul, si care il mai foloseste uneori cu utilajele ptr. terenurile proprii ( nu cunosc daca l-a platit si cu cat, ), si ptr. acest lucru am sesizat si pe presedinta judecatoriei Giurgiu, careia i-am trimis o scrisoare in care o rugam ca sa vegheze la respectarea legii, nelasand sa se faca uz de influenta de magistrat asupra colegilor care au judecat in continuare cauza, dar au tacut cu totii si nu am primit raspuns, cu toate ca m-am oferit sa platesc un reporter de investigatii sau un detectiv ptr. confirmarea celor sesizate.Inalta curte de Casatie si Just. a format dosarul 4591/1/2011 ptr. stramutare, ce are ca termen data de 04-iulie 2011. Cu deosebit respect , astept un posibil raspuns competent la intrebarea de mai sus, si bineinteles daca cineva mai are o parere de ce ar putea urma, fiindca sunt hotarat sa continui daca e nevoie si la Curtea Europeana .
nu stiu cine citeste atat........cel mai bine ar fi sa mergeti la un avocat sa va dea oconsultatie ca sa va lamuriti