Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... solutie recurs
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

solutie recurs

Prietenul meu a fost implicat intr-un dosar penal priviind traficul de droguri din care s-a ales cu o pedeapsa de 6 luni cu suspendare. In urma recursului facut de parchet solutia a fost urmatoarea: "Solutie: d.p.163/A. Admite apelul declarat de Parchet. Desfiinţează în parte s.p.229 din 22 dec.2010 a Tribunalului Vrancea şi, în rejudecare : Înlătură circumstanţa atenuantă prevăzută de art. 74 alin. 1 lit. b Cod penal reţinută în favoarea fiecărui inculpat, precum şi aplicarea dispoziţiilor art. 76 alin. 1 lit. c Cod penal. Face aplicarea art. 76 alin. 1 lit. d Cod penal şi menţine pedepsele aplicate inculpaţilor. În baza art. 7 alin. 1 din Legea nr. 76/2008 obligă pe fiecare inculpat să se supună prelevării probelor biologice în vederea introducerii profilelor genetice în Sistemul Naţional de Date Genetice Judiciare (S.N.D.G.J.). Menţine restul dispoziţiilor sentinţei penale atacate. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Cu recurs în termen de 10 zile. "
Imi explica si mie cineva ce inseamna mai exact asta ?
Asta inseamna ca s-a facut dreptate si se rejudeca procesul existand posibilitatea sa fie condamnat la inchisoare.
In opinie mea orice traficant de droguri merita inchisoare pe viata. Orice traficant de draguri este vinovat de aceeasi crima ca si un criminal in serie, ucide zeci de oameni.
Buna ziua,
In apel instanta a inlaturat circumstanta atenuanta retinuta de instanta de fond. Insa asa cum a-ti scris dumneavoastra, instanta de apel a mentinut pedepsele aplicate in fond. Asta inseamna ca va executa aceeasi pedepsa ca cea stabilita de instanta de fond., in masura in care nu s-au aplicat dispozitiile cu privire la suspendarea conditionata a pedepsei, insa acest lucru nu reiese din ce a-ti scris dumneavoastra.
Mihai-Jus a scris:

Buna ziua,
In apel instanta a inlaturat circumstanta atenuanta retinuta de instanta de fond. Insa asa cum a-ti scris dumneavoastra, instanta de apel a mentinut pedepsele aplicate in fond. Asta inseamna ca va executa aceeasi pedepsa ca cea stabilita de instanta de fond., in masura in care nu s-au aplicat dispozitiile cu privire la suspendarea conditionata a pedepsei, insa acest lucru nu reiese din ce a-ti scris dumneavoastra.

Nu spune nimic de revocarea suspendarii conditionate... deci dosarul se va rejudeca la Tribunalul Vrancea unde se poate schimba pedeapsa ?
Au ramas aceleasi pedepse.
Daca se va declara recurs se va judeca la ICCJ