Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA refacturare cheltuieli prestari servicii catre tari ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

refacturare cheltuieli prestari servicii catre tari din ue

Societatea A cu sediul in Ronamia, platitoare de tva, primeste de la Soc.B - persoana impozabila cu sediul in Romania - facturi cuprinzind prestari servicii efectuate conform art.143, al.1, lit.h,pc.3 CF de catre B pentru C. Societatea A refactureaza aceste servicii beneficiarului C , care comunica cod valid de tva si care este situat in UE. Care este tratamentul din punct de vedere al tva pentru A si daca valoarea acestor servicii refacturate se declara in decl 390?
se factureaza fara tva si nu se declara in decl. 390, intrucat aceste servicii sunt scutite de tva in romania

În sensul art. 156^4 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, în cazul prestărilor de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, prestatorul va raporta în declaraţia recapitulativă numai serviciile care nu beneficiază de scutire de taxă în statul membru în care acestea sunt impozabile. În acest scop, se va considera că operaţiunea este scutită de taxă în statul membru în care este impozabilă dacă respectiva operaţiune ar fi scutită de taxă în România.