Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... proiecte transfrontaliere
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

proiecte transfrontaliere

O unitate de cercetare agricola este implicata intr-un proiect transfrontalier. Va rog sa-mi spuneti care sunt posibilitatile legale de plata ale drepturilor salariale pentru echipa de implementare a proiectului? Concret daca activitatea din proiect poate fi platita ca activitate suplimintara si care este nivelul de salarizare care se aplica. Sumele prevazute in bugetul proiectului pentru salarizare sunt la nivelul expertilor din tarile UE, dar legislatia din Romania cred ca este restrictiva in acest sens. Multumesc!
Pai echipa de implementare a proiectului nu are acolo trecuta o suma in buget si nu sunt clar stabilite niste conditii de angajare? Adica va referiti ca acolo sunt stipulate valori mai mari?
Asta nu cred ca trebuie sa va supere. Nu au contracte de munca? Se opresc toate impozitele pe salarii si restul se dau angajatilor.
Sunteti cumva bugetari?
george-neagu, moderator
Legislatia romana nu este restrictiva in niciun sens in fata alte tarile europeane. Beneficiarii plateste si dupa aia deconteaza partea cuvenita in guidul, proiectul si contractul de finantare incheiat dupa proiectul depus si selectat. Plata este garantata pentru a primi cele a doilea transa. Restrictiile sunt cele normale in piata muncii sau a contractelor de prestare servicii.