Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... primire decizie judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

primire decizie judecatoreasca

Acu 2 luni am castigat un proces civil mi sa spus sa astept decizia acasa dar nu am primit nimic.Ce sa fav?
mergeti la arhiva si intrebati daca s-a redactat hotararea judecatoreasca. daca nu s-a redactat faceti cerere scrisa de urgentare a motivarii hotararii de catre instanta.
Mergeti la grefa instantei si cereti eliberarea hotararii legalizata definitiva si irevocabila.
Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la pronuntare, iar in situatia in care aceste termen este depasit ,se poate formula o cerere adresata presedintelui instantei pentru urgentarea redactarii.
Daca vorbim de o hotarare a instantei de fond, aceasta poate fi legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila numai dupa expirarea termenului caii de atac, termen care curge de la data comunicarii si numai daca nici una dintre parti nu formuleaza cale de atac - apel/recurs dupa caz impotriva respectivei sentinte.