Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tranzactie bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tranzactie bunuri

In iunie 2011 in paralel cu divortul ,am facut tranzactie in ceea ce priveste partajul bunurilor mobile si imobile,finalizat printr-un act cu data certa la avocat si plata taxelor aferente. Intre timp actiunea de divort s-a intrerupt, insa bunurile au fost impartite conform tranzactiei. Dat fiind acest fapt, la reluarea divortului mai este necesar sa reluam procedurile?ranzactia in ce conditii mai este valabila ?Sau se mai pot emite pretentii?
Tranzactia este valabila atata timp cat exprima vointa celor doua parti cu privire la partajarea bunurilor comune. Dupa ce finalizati divortul demarati o actiune de partaj a bunurilor si depuneti aceasta tranzactie solicitant totodata judecatorului sa ia act de aceasta tranzactie si sa dea o hotarare de expedient.
Tranzactia poate fi modificata sau completata oricand inainte de a fi depusa la instanta.Dupa pronuntarea hotararii de expedient cu privire la partajul bunurilor, tranzactia nu mai poate fi modificata iar partile nu pot emite alte pretentii.
Eu cred ca nu ati incheiat un act juridic valabil.
Adica...este egal cu zero ceea ce ati semnat.
Imparteala bunurilor comune
se poate face in principiu dupa momentul defacerii casatoriei, cu unele precizari, respectiv: partajul bunurilor comune ale sotilor se poate realiza in mod exceptional si in timpul casatoriei,de exemplu la cererea unuia dintre soti sau la cererea unui creditor personal al acestuia, insa asa cum am aratat, partajarea bunurilor comune se realizeaza de regula dupa momentul desfacerii casatoriei.
In afara de cele sus mentionate tranzactia a fost semnata in fata la avocat...
Instanta oricum nu a luat act de tranzactie...