Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perchezitie la piele!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perchezitie la piele!!

Buna seara!! astazi dupa ce o colega a terminat programul a fost oprita de cei de la paza si a fost perchezitionata complet pana la piele; a fost dezbracata in fata unei persoane de la paza de acelas sex motivul ca in alte societati se fura si ei vor sa previna sa nu o facem si noi!! Este legal ce au facut cei de la paza? Sunt de acord sa se uite in genti si sa le aratam buzunarele dar sa te dezbrace definitiv mi se pare o prostie! Multumesc!
multumesc domnul Radu!
Lucrez la un hipermarket dar nu stia nimeni din conducere cei ce raspund de noi ca se face perchezitie corporala la piele chiar si ei au ramas surprinsi!!
Dl. Radu Alexandru enumera foarte frumos categoriile de persoane care pot fi controlate. Iar contolul se face de autoritati precum politia, nu serviciul de paza al unei institutii private.
Este impusa o mare atentie la efectuarea unor astfel de controale. Daca in situatia in care suspiciunile politiei nu sunt intemeiate, persoana controlata nu poate sa ceara despagubiri, in cazul in care o firma isi permite asa ceva iar controlul nu aduce nimic, "suspectul" are posibilitatea de a cere despagubiri.
In orice tara civilizata suspectul poate sa isi exprime acordul cu controlul, il instiinteaza pe controlor insa de urmarile faptei in cazul in care controlul se dovedeste neintemeiat.
Multumesc dl kappauser asta vroia sa stiu multumesc mult!