Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Modificari act constitutiv
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Modificari act constitutiv

As dori sa fac urmatoarele modificari:
1. Cooptarea unui nou asociat prin majorare capital social
2. Deschidere punct de lucru
3. Dat fiind faptul ca in actul constitutiv am incluse doar cateva coduri CAEN doresc sa includ noi coduri aferente punctului de lucru

Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez, in ce ordine se fac aceste modificari sau daca le pot face concomitent. Doresc sa le rezolv toate cu o singura modificare a statutului.
Orice sfaturi privind aceasta situatie sunt binevenite

Va multumesc
turcalexandra, utilizator
Faceti toate modificarile intr-o singura hotarare a asociatilor si intocmiti un act constiututiv actualizat care sa aduca la zi aceste modificari.
Deci fac o hotarare in care prevad atat majorare capital, deschidere punct de lucru cat si includere de noi coduri CAEN..da?
Noul asociat trebuie sa depuna capitatul inainte sau dupa data luarii acestei hotarari?
Multumesc
Noul asociat trebuie sa depuna suma aferenta majorarii capitalului social la banca inainte de depunerea actelor la registrul comertului, dar dupa intocmirea actelor modificatoare( hotarare+ act constitutiv)