Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salariu

pt. forma de salarizare in acord este un minim? daca de exemplu intr-o luna nu se atinge ceea ce s-a propus pot sa intru sub 670 lei/luna?
sunt de acord cu ce spui doar ca trebuie luata in discutie situatia in care omul vine la lucru dar nu munceste hai sa zicem din motive imputabile acestuia?
O diferenta ar fi , ca unul este absent nemotivat fapt ce poate atrage raspu nderea disciplinara a acestuia si neprimirea salariului pentru acea zi , iar celalalt este pontat prezent si primeste salariul pentru acea zi.
Salariul este contraprestatia muncii nu a prezentei in unitate.
Sunt de acord ca la firmele mici pontajul de 8 ore (conform realitatii sau nu..) constituie baza pentru calcularea salariilor, dar la firmele mari unde exista sistem de control acces pentru pontaj si alt sistem pentru cuantificarea muncii prestate, baza pentru calcularea salariilor nu o constituie pontajul.

Raman in continuare la ideea mea ca unde nu exista munca nu poate exista salariu.
Revenind la garantarea salariului minim pe economie, da este obligatoriu daca exista munca (nu prezenta).

Poate mai sunt si alte aspecte care nu au fost luate in vedere....... sunt deschis la discutii.........