Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce se intampla daca partea vatamata refuza sa mearga ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce se intampla daca partea vatamata refuza sa mearga la IML?

Accident rutier:
4 victime:
1. vinovatul...
2. 50 de zile ingrijiri medicale de la IML, a declarat ca nu depune plangere = rezolvat :)
3. taieturi pe fata = cicatrici - posibila slutire :(- nu a mers inca la IML - 14 zile internare
4. 3 coaste rupte - nu reprezinta un pericol, picior rupt cu 2 interventii chirurgicale - posibil sa depaseasca 60 de zile de ingrijiri medicale :(- 17 zile internare

Ne-am inteles. O sa dea si declaratie la notar si la politie ca nu depune plangere.
Pericolul vine de la IML. Sa nu se dea slutire sau peste 60 de zile de ingriiri medicale.#-o
Legislatia penala o stiu(zile de ingrijiri, pedepse etc)....dar eu doresc niste raspunsuri legate de practica privitoare la IML:

CE SE INTAMPLA DACA PARTEA VATAMATA REFUZA SA MEARGA LA IML SI DECLARA LA POLITIE CA NU DORESTE EXAMINAREA MEDICULUI LEGIST ????

POATE FI OBLIGATA PARTEA VATAMATA SA SE PREZINTE LA IML ????

Va multumesc!
Vad ca tot continuati cu numarul de ingrijiri medicale #-o...vatamarea corporala presupune existenta unui certificat de IML cu un anumit nr de zile de ingrijiri medicale....daca nu are certificat medico-legal de unde apreciaza cineva cate are...nu-i ramane dacat o posibilitate...art.180 Cp.

Intelegeti odata !!! #-o NU O SA AIBA UN CERTIFICAT MEDICO_LEGAL CARE ATESTE NICI MACAR DOUA ZILE DE INGRIJIRI MEDICALE !!!

Pe mine ma interesa altceva!!!
Nu exista prevedere legala care sa oblige partea vatamata sa se prezinte la IML.
Exista o asemena prevedere, care da posibilitatea politiei sa puna in executare dispozitia organelor de urmarire/cercetare de a se efectua "o vizita" la IML, in cazul expertizelor(vezi art.116-117 Cpp) dar nu in cazul constatarilor medico-legale(vezi art.112-115 Cpp).
Legea penala fiind de stricta interpretare, rezulta ca organul de urmarire penala poate dispune o asemenea expertiza intr-un asemenea caz, dar ca aceasta masura nu este executorie spre a fi adusa la indeplinire de organele de politie.

Si cu asta am terminat...nu ma intereseaza teoria...nu mai continuati cu ingrijirile medicale..bla bla...intelegeti ca in cazul de fata nu exista si nu o sa existe un raport medico-legal...

Pe mine ma interesa practica....
Stimati colegi, ce stiti din practica?
Cum reactioneaza "organul" in fata refuzului partii vatamate de a se prezenta la IML?
:offtopic: Exista trei topic-uri cu aceeasi problema. N-ar trebui sa fie inchise doua?
Nu inteleg de ce nu ti se da un raspuns concret. Situatia mea e urmatoarea: victima mi-a spus clar ca nu vrea sa aiba treaba cu politia. Nu are pretentii, nu vrea sa se duca sa dea nici o declaratie pentru simplu motiv ca nu suporta sectiile de politie sau politistii, si nu vrea sa se duca nici sa scoata raport de la medicina legala caci nu are chef sa se puna pe drumuri caci pana la urma saracul nu a facut nimic. Are 20 de zile de internare. Accidentul s-a petrecut in urma cu 2 luni jumate si nici eu nu am putut sa merg la politie din motive obiective. As vrea sa stiu la ce sa ma astept cand merg la ei. Daca au trecut 2 luni si nu s-a depus nici o plangere inseamna ca se va dispune automat neinceperea urmaririi penale?

Or fi 3 topicuri dar in nici unl nu este dat vre un raspuns
elena 123, utilizator
MULTUMESC pentru observatie!!!!
=D>
Situatia este oarecum asemenatoare...
Asa ca ... din nou ... ce face politistul fara raportul de la IML??? avand in vedere ca partea declara ca nu depune plangere si nu are nici un fel de pretentii...dar nu vrea la IML ;)... sau cazul de mai sus ... nici nu trece pe la politie ...
elena 123 a scris:

Nu inteleg de ce nu ti se da un raspuns concret. Situatia mea e urmatoarea: victima mi-a spus clar ca nu vrea sa aiba treaba cu politia. Nu are pretentii, nu vrea sa se duca sa dea nici o declaratie pentru simplu motiv ca nu suporta sectiile de politie sau politistii, si nu vrea sa se duca nici sa scoata raport de la medicina legala caci nu are chef sa se puna pe drumuri caci pana la urma saracul nu a facut nimic. Are 20 de zile de internare. Accidentul s-a petrecut in urma cu 2 luni jumate si nici eu nu am putut sa merg la politie din motive obiective. As vrea sa stiu la ce sa ma astept cand merg la ei. Daca au trecut 2 luni si nu s-a depus nici o plangere inseamna ca se va dispune automat neinceperea urmaririi penale?

Or fi 3 topicuri dar in nici unl nu este dat vre un raspuns

:offtopic: Interventie moderator
Consultantii care participal la discutii in forum o fac voluntar, fara a fi motivati in vreun fel de Avocatnet.ro. De aceea, trebuie sa intelegeti ca nimeni nu este obligat sa raspunda intrebarii dumneavoastra si, cu atat mai mult, nimeni nu este obligat sa va dea un raspuns complet, corect si de actualitate. Trebuie sa discerneti singur in ce masura raspunsurile primite va pot ajuta in cazul supus dezbaterii.