Forum Discuţii juridice Achiziţii publice sfaturi parteneriat SEAP
Discuție deschisă în Achiziţii publice

sfaturi parteneriat SEAP

doresc sa initiez un parteneriat cu o firma austriaca in vederea participarii la o licitatie in program SEAP. care sunt pasii necesari si documentatia necesara, ptr participarea la licitatie?
Daca autoritatea contractanta a publicat in SEAP, intreaga documentatie de atribuire, trebuie sa permite accesul direct la aceasta documentatie ( trebuie descarcat documentatia de atribuire), acolo scrie exact documentele necesare. Iar documentele oficiale depuse de persoanele juridice, depuse intr-o alta limba decat romana, trebuie prezentate in origional , sau copie legalaizata , insotite de traduceri legalaizate in limba romana, efectuate in mod obligatoriu de catre traducatori autorizati.
In cazul in care in tara de origine sau in tara care este stabilit ofertantul nu se emit documente de natura mentionate in documentatie de atribuire,, autoritatea contractanta are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere .
Multumesc ptr raspunsul anterior. Completez cu o intrebare: firma pe care o reprezint poate participa la licitatie insa doresc sa am ca partener la licitatie aceasta firma din austria, imi este suficient sa am un acord de asociere semnat de ambele parti din care sa reiasa aceasta colaborare? Este el valid in fata autoritatii care oficiaza licitatia? Va multumesc anticipat.
~ Conținut șters la cerere ~
Da poate participa, trebuie un Acord de asociere, si sa va cititi cu atentie documentatia de atribuire, pentru ca la fiecare capiotol scrie ca in cazul unei asocieri , fiecare asociat este obligat sa prezinte certificatele mentionate.