Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Rezerva succesorala nu va mai depasi jumatate din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Rezerva succesorala nu va mai depasi jumatate din mostenire

Art. 1.086. - Rezerva succesorală este partea din bunurile moştenirii la care moştenitorii rezervatari au dreptul în virtutea legii, chiar împotriva voinţei defunctului, manifestată prin liberalităţi ori dezmoşteniri.

Art. 1.087. - Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului.

Art. 1.088. - Rezerva succesorală a fiecărui moştenitor rezervatar este de jumătate din cota succesorală care, în absenţa liberalităţilor sau dezmoştenirilor, i s-ar fi cuvenit ca moştenitor legal.

Deci matematica ne spune ca niciun rezultat nu va fi mai mare de 1/2

rezerva descendentilor indiferent de numarul lor este 1/2 din 1/1 = 1/2
rezerva sotului supravietuitor (1/2 din 1/4) + a descendentilor (1/2 din 3/4) = 1/2
rezerva sotului supravietuitor (1/2 din 1/2) + rezerva parintilor (1/2 din 1/2) = 1/2
romascanu, moderator
Babeasca sau nebabeasca problema ce o analizati ma priveste in sensul urmatoarei situatii :

Un barbat a avut 1 copil din prima casatorie; are 40 ani si are copii
in a doua casatorie are cu a doua sotie 2 copii minori (5 , 6 ani)

Masa succesorala ar fi sa zicem de 2 000 000€

In cazul decesului meu, fara a lasa un testament care ar fi cotele pari de succesiune.

Iar daca as lasa un testament cu ce as putea schimba dispozitiile codului civil

Multumesc pentru atentie
de exemplu, ai trei imobile
doua sunt date sotiei supravietuitoare prin testament, restul, un imobil , prin legat particular la o terta parte.
terta parte nu se prezinta. devine vacanta acea parte a masei succesorale. atunci avem:
1/2 ptr fiica - rezervatara
1/3 - sotie supravietuitoare - rezervatara, sotie supravietuitoare

deci , in final se va imparti cu 37/64 la fiica si 27/64 parti la sotie, conf cod civil, sotie si codul familiei

ptr unitarea procedurii... am si 2 sau trei sentinte date in acest sens, la Mangalia, si alte doua orase
definitive si irevocabile.

Intrebare: noul cod va influenta retroactiv procesele , sau doar cele deschise dupa intrarea in vigoare (noiembrie)?

Pentru "babeasca" D-nei Romascanu : =D>:bow:
Pentru eagle_free:

Daca in nicio ipoteza rezerva succesorala nu va fi mai mare de 1/2, atunci cotitatea disponibila nu va fi mai mica de 1/2.

Pentru xald:

Aici discutam despre NOUL cod civil. (care VA intra in vigoare - Fere Doamne! -la 1 octombrie 2011)
Sub imperiul noului cod civil o sa avem niste calcule cu fractii mult mai simple. (asta-i vestea buna :) ...)

In exemplul dat de dvs. (calcul facut sub imperiul ACTUALULUI cod civil) s-a ajuns la un final de 37/64 +27/64 pentru ca s-a plecat de la o rezerva de 1/8 pentru sotia supravituitoare + o rezerva de 7/16 (1/2 din restul de 7/8) pentru fiica = 9/16 totalul rezervelor = mai mult de jumatate . (ACUM - sub imperiul actualului c. civ.)

Daca acea mostenire s-ar fi deschis DUPA data intrarii in vigoare a Noului cod civil (= daca DATA MORTII ar fi fost dupa data intrarii in vigoare a NCC) atunci
rezerva ar fi fost de
1/8 pentru sotia supravietuitoare (adica 1/2 din cota de 1/4) +
3/8 pentru fiica (adica 1/2 din cota de 3/4)
Totalul rezervelor = 4/8 (sau 8/16 daca vreti). Rezervele adunate nu vor mai trece de jumatate.

Adica ...SCADE rezerva copiilor.

Era mai bine cand era mai rau?
Depinde cine intreaba!

Pentru corsin :

Vorbiti despre dvs. la persoana a III-a? (incepeti povestea cu "un barbat" si o terminati cu decesul dvs.)
Degeaba imi povestiti despre o suma care "ar fi sa zicem de..." pentru ca IN CONCRET rezerva succesorala nu se poate calcula decat in momentul MORTII.

Pana atunci, aveti libertatea sa mai daruiti cate ceva (donatii) sa mai adunati cate ceva sau ...dimpotriva.

In CONCRET, valoarea masei succesorale in functie de care se determina rezerva se va calcula dupa urmatoarea "formula":
- se determina activul BRUT al mostenirii
- se scade pasivul succesoral din activul brut = activul NET
- se reuneste fictiv pentru calcul valoarea donatiilor pe care le-ati facut in timpul vietii. (Valoarea de care se va tine seama in privinta donatiilor e o alta ...durere in noul cod).

= o ecuatie cu prea multe necunoscute deocamdata (cata vreme sunteti viu)
Pana atunci putem face scenarii ...fara numar, fara numar.

Grosso modo puteti face liberalitati pana la jumatate din avere. Cu precizarea ca jumatatea de acum s-ar putea sa nu se mai potriveasca cu jumatatea de pe urma.
romascanu, moderator
Citat - Suport de cursDrept succesoral
Lect.univ. Nemţoi Gabriela

".Semnificaţia termenilor utilizaţi de legiuitor în cuprinsul art. 939C.civ.
Expresia „copii dintr-alt maritagiu" folosită de legiuitor în textul de lege la care facem referire estecircumscrisă, potrivit literaturii de specialitate, nu numai copiilor rezultaţi dintr-o altă căsătorie, ci şicopiilor rezultaţi din afara căsătoriei şi chiar celor adoptaţi de defunct, în măsura în care dataconcepţiei acestora se plasează în timp, anterior încheierii ultimei căsătorii de către defunct. Aceastăinterpretare extensivă a dispoziţiilor Codului civil este justificată, întrucât Codul familiei a consacrat principiul asimilării copiilor rezultaţi din afara căsătoriei sau din adopţie, cu copiii rezultaţi dincăsătorie.De asemenea, prin „copii" trebuie să înţelegem, nu numai descendenţii defunctului de gradul 1, cişi descendenţii acestuia din grade subsecvente, indiferent că aceştia vin (efectiv) la moştenire, în nume

propriu sau prin reprezentare.Termenul de „dăruire", de asemenea folosit de legiuitor în cuprinsul art. 939, trebuie circumscrisnu numai donaţiilor, ci şi legatelor'. în consecinţă, descendentul defunctul, rezultat dintr-o altăcăsătorie sau din afara căsătoriei, se poate prevala de dispoziţiile art. 939 C.civ., în următoarelecazuri":a)defunctul a făcut, în timpul ultimei căsătorii, donaţii soţului supravieţuitor. Vor fi asimilate donaţiilor făcute în timpul căsătoriei şi cele făcute anterior încheieriiacesteia, dacă se dovedeşte că perspectiva încheierii căsătoriei a constituit cauza impulsivă şideterminantă a actului cu titlu gratuit, ce a atras diminuarea patrimoniului defunctului. Trebuieavute în vedere însă, în toate cazurile numai donaţiile care nu sunt supuse raportului. b)defunctul a lăsat legate în favoarea soţului supravieţuitor. Nu prezintă importanţă datatestamentului, întrucât dispoziţiile art. 939 C.civ. vor opera în toate cazurile.
c)
defunctul a dezmoştenit prin testament copiii rezultaţi din afara căsătoriei sau pe cei asimilaţiacestora, iar de această exheredare urmează să profite soţul supravieţuitor"