Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hartuire - dupa cumparare bun imobiliar in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hartuire - dupa cumparare bun imobiliar in coproprietate

Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu niste raspunsuri concrete la cateva nelamuriri. Am studiat si alte subiecte pe forum si am o vaga idee despre posibile solutii, dar bineinteles ca am nevoie de confirmari.

Despre ce e vorba: in toamna anului 2003 am cumparat (cash, fara credit) 2 loturi de teren in coproprietate indiviza (50% - 50%)impreuna cu un prieten, ambii coproprietari fiind atunci necasatoriti. Cele 2 loturi sunt alaturate dar au fost cumparate in baza a doua contracte separate si la intervale de timp de cateva luni. Scopul initial a fost sa contruim ceva. In timp, celalalt coproprietar s-a casatorit.

Ulterior, relatia de prietenie a evoluat in rau, nu am mai tinut legatira cu prietenul meu, iar in toti acesti ani eu m-am ocupat de plai de impozite si taxe la zi, celuilalt nepasandu-i deloc.
In urma unei discutii de acum mai bine de 1 an a ramas ca vom vinde cele 2 loturi la un moment de timp.
Astazi eu am nevoie de bani si as vrea sa vand, dar celalalt nu se lasa contactat: nu raspunde, nu vorbeste.

Intrebari:
- ce posibilitati legale am? se poate face doar partaj? si daca da, ce implica aceasta actiune? cat dureaza?
- un eventual partaj poate presupune si cheltuieli cadastrale de alipire parcele si ulterior de parcelare astfel incat cele 2 loturi viitoare sa capete suprafete egale? asa cum sunt loturile azi delimitate, suprafetele nu sunt egale.
- nu pot obtine o hotarare judecatoareasca ca eu sa vand totul si sa pastrez in contul ceiluilalt proprietar suma rezultata?
- exista si alte posibilitati?

va multumesc foarte mult si anticipat pentru orice solutie.
Eu in general simplific dreptul pt justitiabil si il complic pt judecatori.:)
Se va face o expertiza care va expune unul punct sau mai multe puncte de vedere.
Ii poate reveni lui acel stalp.Aceasta e solutia pt dvs. daca nu vrea sa vindeti impreuna.
Vedeti ca lucrurile simple depind de mai multe lucruri.;)

avocat Claudiu Lascoschi