Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj bunuri comune URGENTA!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj bunuri comune URGENTA!

buna. sotul vrea sa divorteze de sotie dupa 40 de ani de casatorie. domiciliul conjugal este mostenirea sotiei, succesiune care s-a facut in timpul casatoriei dupa mama sotiei. sotul a contribuit la reconditionarea si largirea imobilului.
intrebarea ar fi urmatoarea: daca imobilul - domiciliul conjugal - este mostnirea sotiei, dar a fost dobandit in timpul casatoriei, care este procentajul sotului pentru contributiile in acest imobil? cum se calculeaza si cum se poate evita instanta?
Daca imobilul respectiv a fost dobandit de catre sotie prin mostenire,acesta este bun propriu al ei,iar nu bun comun,conform art. 31 din C.Fam.:

b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;

In ce priveste imbunatatirile aduse imobilului,sotul va avea un drept de creanta pentru acestea.
luiza2008, utilizator
suma pe care o solicita sotul pt investitia pe care a facut-o in aceasta casa, va trebui s-o dovedeasca
sotul are drept de creanta doar pt jumatate din valoarea imbunatatirilor aduse imobilului, cealalta jumatate se prezuma a fi contributia sotiei.
multumesc. dar in ipoteza unei vanzari de catre sotie a bunurilor catre fiica, anterior partajului, ar scuti-o de dreptul de creanta al sotului sau nu? copilul este a celro 2, din casatorie.