avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Somatie de plata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Somatie de plata

Sunt persoana fizica si am imprumutat unei alte persoane fizice o suma de bani. Suma nu este prescrisa. Intre mine si sotii imprumutati exista un act olograf semnat de mine si soti imprumutati. Termenul de restituire nu a fost respectat. Pot sa ma adresez instantei in sensul de a se emite o somatie de plata cu termene precise sau acest drept i-l au doar societatile comerciale cu personalitate juridica?:-/
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 15:06, 12 Iulie 2011
Procedura somatiei de plata se desfasoara, la cererea creditorului, in scopul realizarii de bunavoie sau prin executare silita a creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata a unor sume de bani, asumate prin contract constatat printr-un inscris ori determinate potrivit unui statut, regulament sau altui inscris, insusit de parti prin semnatura ori in alt mod admis de lege si care atesta drepturi si obligatii privind executarea anumitor servicii, lucrari sau orice alte prestatii.
Suma ce reprezinta obligatia prevazuta la alin. (1), precum si dobanzile, majorarile sau penalitatile datorate potrivit legii se actualizeaza in raport cu rata inflatiei aplicabila la data platii efective.
Cererile privind somatia de plata se depun la instanta competenta pentru judecarea fondului cauzei in prima instanta.
Referirea dvs vizeaza O.U.G. nr. 119/2007
av. Iorga Elena
Va multumesc frumos pt. raspuns .O.G 119/2007 se refera la debite(creante) ce rezulta din contracte comerciale. Eu insa am intrebat daca ma pot adrea instantei ca persoana fizica intrucat raporurile juridice si obligatiile ce decurg din inscrisul de mana sunt intre doua persoane fizice.
Mihnea Balan a scris:

Sunt persoana fizica si am imprumutat unei alte persoane fizice o suma de bani. Suma nu este prescrisa. Intre mine si sotii imprumutati exista un act olograf semnat de mine si soti imprumutati. Termenul de restituire nu a fost respectat. Pot sa ma adresez instantei in sensul de a se emite o somatie de plata cu termene precise sau acest drept i-l au doar societatile comerciale cu personalitate juridica?:-/


Teoretic, daca acea creanta este certa, lichida si exigibila si necontestata de catre debitori, da, puteti, in temeiul OG. nr.5/2001 sau...pe calea dreptului comun, actiune in pretentii.

O discutie similara, aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Ultima modificare: Marți, 12 Iulie 2011
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Og 119 fulgusor fulgusor Am castigat pe OG 5/2001 doar datoria principala nu si penalitatile. As putea sa incerc pe OG 119 sa le recuperez? (vezi toată discuția)
Dak creditorul e persoana fizica pot introduce somatie plata prin og 5/2001 glo glo am contract de inchiriere cu o societate comerciala. aceasta nu a platit chiria. pot introduce somatie plata? multumesc (vezi toată discuția)
Urgent....og 5 sau og 119 privind somatia de plata andr_georgi andr_georgi Am formulat o somatie de plata pe og 5, dar partea adversa a pus in discutie inadmisibilitatea actiunii intrucat debitul rezulta din contracte comerciale si ca ... (vezi toată discuția)