Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... OG 119
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

OG 119

Am castigat pe OG 5/2001 doar datoria principala nu si penalitatile.
As putea sa incerc pe OG 119 sa le recuperez?
-OUG nr 119 / 2007 se aplica creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata sumelor ce rezultate din contracte comerciale.
-OG nr 5 / 2001 procedura somatiei de plata se desfasoara, in scopul realizarii creantelor certe, lichide si exigibile ce reprezinta obligatii de plata asumate prin contract
O.U.G. nr 119 / 2007 este aplicabila numai in cadrul raporturilor jde drept comercial ce au la baza contracte comerciale, in timp ce O.G. nr 5 / 2001, are un cadru mai larg incluzand si dreptul civil.
concluzie
daca exista cazuri cand se poate formula o actiune bazata pe O.U.G. 119 / 2007 se poate sa se intemeieze actiunea si pe O.G. nr 5 / 2001.