Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie constructie pe un teren cu unica ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie constructie pe un teren cu unica deschidere un drum de servitute

Buna seara,

Intrebarea mea ar fi:se poate diviza o gradina a carei parte din spate are iesire pe un drum de servitute?practic terenul ar fi inconjurat din toate laturile de proprietatile vecinilor si unica sa deschidere ar fi un drum cu latimea de 4 m.pe toate aceste terenuri se construieste in prezent, e drept ca al meu e unicul in situatia de a nu avea un front stradalci doar aceasta deschidere de 4 m in acest drum de acces.

va multumesc!

da, dar nu mai poti construi pe ea
da sepoate dezmembra, insa dupa stiinta mea far iesire la calea publica, respectiv fara drum de servitute constituit nu puteti face cadastrul si intabula...deci nu puteti dispune
:) cred
dar daca as crea eu un drum care sa se constituie in drum de acces/front stradal chiar din terenul meu?adica din 1000 mp sa renunt la cat ar fi necesar dintr-o latura pt a-l transforma in front stradal astfel incat terenul ramas sa poata fi folosit pt constructia unei case?
exista o reglementare a latimii servututii de trecere..parca minim 4 metri, nu imi mai amintesc..am avut acum cativa ani o expertiza
deschiderea de care vorbiti nu are nici o legatura cu servitutea de trecere...aici fiind doar vb de acces si nu de front stradal:D
iar de construit se poate construi daca aveti accesul asigurat..:)
ContSters214051, utilizator
multumiri pt raspunsuri!