Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ordin 2142/2008
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ordin 2142/2008

ce parere aveti de Ordinul 214282008, este aplicabil si in cazul persoanelor fizice?
Ordinul MEF nr. 2142/2008 - modifica Procedura privind stingerea creantelor fiscale prin trecerea in proprietatea publica a statului a unor bunuri imobile proprietate a debitorilor aprobata prin Ordinul ministrului economiei si finantelor nr. 486/2007
Pct 2. “Procedura de dare in plata prevazuta la pct. 1 consta in cedarea de catre debitorul persoana juridica, in schimbul obligatiilor sale restante fata de creditorul fiscal, a unui bun imobil, care trece din proprietatea sa in proprietatea publica a statului ca urmare a unei solicitari de preluare in administrare.” – nu se modifica. Este vorba, asadar de persoane juridice.

Daca va referiti la PFA, conform OUG nr.44/2008 aceasta nu este persoana juridica.Deci, nu intra sub incidenta OMEF nr.2142/2008.
Nici persoanele fizice nu intra sub incidenta acestui ordin.

Multumesc tare mult !