Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Livrare de servicii UE cu sau fara TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Livrare de servicii UE cu sau fara TVA

Cand se factureaza livrarea de servicii in UE cu TVA....atunci cand prestarea de servicii se efectueaza pe teritoriul Romaniei?Este corect asa? De exmplu daca facturez servicii de cazare la o societate din Germania,facturez Tva 9%?(specific ca are cod de tva valid)..se declara apoi in 390 doar baza fara tva.In 300 la ce rand treb completata valoarea?
Astept parerile dvs...
da, necesita inregistrarea in scopuri tva intracomunitar si inscrierea in r.o.i.
Multumesc. Am primit intre timp confirmarea si dintr-o a 2-a sursa, pentru ca de la cei de la ANAF am primit vreo 3 variante, de la 3 departamente diferite.
Mai am o intrebare:
Ma voi inregistra cat de curand posibil.
Problema este ca eu am emis deja multe facturi intracomunitare de la data intrarii in vigoare a acestor prevederi legale (despre care bineinteles ca nu stiam nimic pana acum cateva zile).
Ce probleme pot avea in cazul unui control, indiferent cand s-ar materializa acesta?
amenda pentru neinscrierea in r.o.i. este de la 1000 la 5000 lei.
iar amenda pentru nedepunerea decl. 390 este 2% din suma nedeclarata.