avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 340 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... AGA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

AGA


1. In situatia in care se convoaca pentru data de 08.08.2008, ora 14.00, la „Sala Rapsodia”, Hotel Intercontinental, Str. Nicolae Balcescu, nr. 4, Bucuresti, daca se va decide aprobarea repartizării profitului aferent exerciţiului financiar 2007, valoarea propusă a dividendului brut fiind de 0,0065960489 RON/acţiune si stabilirea datei de 19.08.2008 ca dată de înregistrare, în conformitate cu prevederile art. 238 alin.1 din Legea nr. 297/2004 privind piaţa de capital, cu modificările şi completările ulterioare-persoanele care sunt înregistrare în registrul acţionarilor la data de înregistrare urmând a beneficia de dividende.
2. Eu am primit actiunile in anul 2008, luna martie.
3. Voi beneficia de dividendele aferente anului 2007, fata de cele aratate mai sus?
Da, le veti primi pentru ca ati dobandit actiunile inaintea datei de referinta.
Prin derogare de la legea societatilor 31/1990, daca societatea este o societate deschisa, identificarea actionarilor care vor beneficia de dividende sunt cei asupra carora se rasfrang efectele hotararilor, la o data ulterioara cu cel putin 10 zile lucratoare adunarii generale. Aceasta data va fi stabilita in adunarea generala.
In cazul societatilor deschise data de referinta permite doar participarea la adunarea generala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata dividende ContSters56278 ContSters56278 ce inseamna "[b]drepturile si obligatiile legate de actiuni urmeaza actiunile [/b]" (in cazul transmiterii acestora). Intrebarea mea ar fi cine are ... (vezi toată discuția)
Data de referinta repartizare dividende oti oti Daca se repartizeaza dividende actionarilor pe mai multi ani (2005-2006-2007)stabilirea datei de referinta, (data calendaristică ce serveşte la ... (vezi toată discuția)
Anexa bilant expro expro va rog sa-mi dati si mie , daca aveti , un model de propunere de distribuire profit sau acoperire pierdere an 2009 va multumesc anticipat si daca nu ... (vezi toată discuția)